Liga Mistrzów

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych – najlepsze i najbardziej prestiżowe rozgrywki w europejskiej piłce ręcznej. Od 2010 roku o zwycięstwie decyduje turniej Final4, który co roku w okolicach maja i czerwca rozgrywany jest w Lanxess Arenie – hali, która znajduje się w niemieckiej Kolonii i może pomieścić ok. 20 tysięcy widzów. (Wyjątek stanowi 2020 rok, gdy z powodu bezpieczeństwa zawody odbyły się pod koniec grudnia).

System rozgrywek kilka razy się zmieniał. Obecnie gra w niej szesnaście drużyn, które podzielono na dwie grupy. Wcześniej rywalizowano w czterech grupach, a w LM piłkarzy ręcznych grały dwadzieścia cztery drużyny.

Zdobywca Ligi Mistrzów wyłaniany jest od 1993 roku, a jej pierwszym zwycięzcą była hiszpańska TEKA Santander, która już nie istnieje. W 2016 roku najlepszą drużyną w Europie została Łomża Vive Kielce (wtedy grająca pod nazwą Vive Tauron Kielce).

Pierwszym Polakiem, który wygrał Ligę Mistrzów był w 2013 roku Marcin Lijewski, grający wtedy w niemieckim HSV Hamburg. Z kolei w sezonie 2015/2016 w kieleckim zespole grali: Karol Bielecki, Bartłomiej Bis, Piotr Chrapkowski, Mateusz Jachlewski, Michał Jurecki, Mariusz Jurkiewicz, Mateusz Kus, Krzysztof Lijewski, Paweł Paczkowski, Krzysztof Markowski, Sławomir Szmal i Grzegorz Tkaczyk. Oni są kolejnymi Polakami, którzy mogą pochwalić się triumfem w LM piłki ręcznej.

W 2016 z Vive po Ligę Mistrzów sięgnął Ivan Cupić, który rok później znów był najlepszy w Europie, ale wtedy grając już w Vardarze Skopje. Wygrał on też w Champions League w 2019 roku.

Łomża Vive Kielce gra regularnie w Lidze Mistrzów od wielu lat, w tych rozgrywkach wiele razy oglądaliśmy też inny polski klub – Orlen Wisłę Płock.