Puchar Polski

Puchar Polski w piłce ręcznej – Centralne rozgrywki organizowane przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Pierwszy raz rozegrano go w 1959 roku, a od 1976 roku nie odbył się tylko raz – w 1991 roku. Z kolei 2020 roku z powodu pandemii nie udało się wyłonić zwycięzcy.

Są to drugie najważniejsze rozgrywki w klubowej piłce ręcznej po PGNiG Superlidze. Zwycięzca zdobywa Puchar Polski. Przez lata formuła rozgrywek wiele razy ulegała zmianie, to samo było z finałami. Rozgrywano m.in. Final4, mecz i rewanż oraz jeden mecz na neutralnym gruncie.

W Pucharze Polski mogą wystartować wszystkie chętne drużyny z Polski, a więc możliwe są np. mecze pomiędzy drużynami z PGNiG Superligi, a I lub II ligi.

Najwięcej zwycięstw ma na swoim koncie Łomża Vive Kielce, druga jest Orlen Wisła Płock. W sumie 13 drużyn zdobywało Puchar Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Ostatnio rozgrywki te zdominowane są przez zawodników z Kielc i Płocka. Warszawianka była ostatnią drużyną, która przełamała hegemonię tych drużyn – miało to miejsce w 2002 roku.