I liga

I liga piłkarzy ręcznych – drugi poziom rozgrywkowy klubowej piłki ręcznej w Polsce. Pierwszy, to PGNiG Superliga. Format rozgrywek często ulegał zmianie, na przestrzeni lat kluby dzielone były na kilka grup (od jednej do czterech w zależności od roku). Podziału dokonywano według klucza geograficznego, tak aby odległość między miastami nie była zbyt duża i by kluby mogły oszczędzić na podróżach.

Drużyny grające w I lidze piłki ręcznej są zazwyczaj zawodowe lub półzawodowe. Aż do sezonu 2015/2016 zwycięzcy awansowali bezpośrednio do PGNiG Superligi, która wcześniej nazywała się też Ekstraklasą. Od 2016 roku kluby z pierwszych miejsc musiały spełnić szereg warunków licencyjnych, aby otrzymać szansę gry w wyższej klasie. Rozgrywane były też baraże między zwycięzcami grup pierwszej ligi.

Z kolei te drużyny, które na koniec sezonu znajdą się w strefie spadkowej, kolejny rok zaczną w II lidze piłkarzy ręcznych.

Co ciekawe – pewne startu w pierwszej lidze są zespoły ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Nie mogą one ani spaść, ani awansować. Wcześniej był to SMS Gdańsk, a teraz także SMS Kielce oraz SMS Kwidzyn.