Mistrzostwa Europy

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej – turniej, który rozgrywany jest na początku roku, najczęściej w styczniu. Wyłania on najlepsze drużyny w reprezentacyjnej piłce ręcznej w Europie. Euro rozgrywane jest co dwa lata – w lata parzyste.

Pierwszy raz mistrzostwa rozegrano w 1994 roku, a gospodarzem była Portugalia. Pierwszym mistrzem Europy została Szwecja, która w finale pokonała Rosję. Brązowe medale wywalczyli Chorwaci.

Polska grała na turniejach w 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2020 roku. Najlepiej poszło jej w 2010 roku, gdy Euro piłki ręcznej rozgrywane było w Austrii. Polscy piłkarze ręczni zajęli wówczas 4. miejsce.

Polska w 2016 była organizatorem Mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Turniej ten zebrał świetne opinie, kibice chętnie wypełniali hale. Miastami gospodarzami były Kraków, Wrocław, Gdańsk i Katowice. Weekend finałowy odbył się w Krakowie. Złote medale wywalczyli Niemcy, srebro przypadło Hiszpanii, a brąz Chorwacji. Gospodarze – reprezentacja Polski - zajęli ósmą lokatę.

Organizatorem jest EHF (European Handball Federation) – Europejska Federacja Piłki Ręcznej.