Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w piłce ręcznej – turniej rozgrywany co cztery lata, najbardziej prestiżowe i najważniejsze wydarzenie sportowego na świecie. Piłka ręczna pierwszy raz pojawiła się na Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie, a od 1972 roku i imprezy w Monachium gości tam na stałe.

Na Igrzyskach Olimpijskich rywalizuje tylko dwanaście ekip, więc bardzo trudno na nie awansować. Bezpośredni awans mają gospodarze turnieju, mistrzowie świata, Europy, Afryki, Igrzysk Panamerykańskich oraz Azjatyckiego Turnieju Eliminacyjnego. O pozostałe sześć miejsc walczy dwanaście drużyn, w trzech turniejach eliminacyjnych – ostatecznie awans zdobywają po dwie najlepsze drużyny.

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej brała udział w Igrzyskach Olimpijskich dziesięć razy. W 2016 na turnieju rozgrywanym w brazylijskich Rio De Janeiro roku zajęła czwarte miejsce. Z kolei w 2008 roku w chińskim Pekinie była piąta. W 1980 roku w Moskwie (Rosja) była siódma.

Największy sukces polscy piłkarze ręczni odnieśli w Montrealu (Kanada) w 1976 roku, gdy wywalczyli brązowe medale. W 1972 (Monachium, Niemcy) nasza drużyna debiutowała w Igrzyskach Olimpijskich piłki ręcznej i zakończyła turniej na 10. miejscu.

Polska wywalczyła też awans na Igrzyska Olimpijskie w 1984 roku, które odbywały się w USA, w Los Angeles, ale wtedy wszystkie państwa bloku wschodniego wycofały się z turnieju.