Orlen Superliga

Orlen Superliga – najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce. Grają w niej najlepsze polskie kluby piłki ręcznej. Zwycięska drużyna zdobywa tytuł mistrza Polski, drugi zespół otrzymuje srebrne medale, a trzeci brązowe. Od 2016 roku PGNiG Superliga piłkarzy ręcznych jest ligą zawodową.

Pierwszy raz rozgrywki te zorganizowano w sezonie 1956/1957 i złoty medal wywalczył Śląsk Wrocław. Dotychczas mistrzami Polski były również zespoły takie, jak: Łomża Vive Kielce, Wybrzeże Gdańsk, Orlen Wisła Płock, Sparta Katowice, Spójnia Gdańsk, Hutnik Kraków, Górnik Zabrze, Anilana Łódź, Grunwald Poznań, Zagłębie Lubin, AZS Katowice.

Obecnie liga gra pod nazwą PGNiG Superliga – pierwszy człon pochodzi od sponsora tytularnego, którym jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Poprzednie nazwy to I liga i Ekstraklasa.

Najsłabsze kluby spadają z ligi i muszą grać w niższej klasie rozgrywkowej, którą jest I liga. W sezonach 2016/2017, 2017/2018 nie było spadków. Zostały one wprowadzone ponownie w sezonie 2019/2020, ale rozgrywki zostały wstrzymane i zakończone przedwcześnie. Ostatecznie nikt nie spadł.

Mistrz Polski w piłce ręcznej wyłaniany był na wiele sposobów, tradycyjnie każdy z każdym na zasadzie mecz i rewanż, wprowadzono też fazy play-off, czyli zasadę pucharową. Liga liczyła w ostatnich latach zazwyczaj od 12 do 16 zespołów. Drużyna, która zajmie pierwsze miejsce i dostanie złote medale otrzymuje prawo gry w Lidze Mistrzów. Przez kilka sezonów Polska miała dwóch przedstawicieli w tych rozgrywkach.

Obecnie – po profesjonalizacji – organizacją rozgrywek zajmuje się Superliga sp. z. o. o.

PGNiG Superliga to najważniejsze rozgrywki klubowe w Polsce, drugi pod względem ważności jest Puchar Polski piłkarzy ręcznych.