Puchar EHF

Puchar EHF – Drugie najważniejsze klubowe rozgrywki organizowane przez Europejską Federację Piłki Ręcznej. Grają w nim kluby, które nie zakwalifikowały się do Ligi Mistrzów. Występują w nim mocne drużyny z wielu europejskich lig.

Początkowo rozgrywany był w formie pucharowej, czyli mecz i rewanż. Od sezonu 2012/2013 przeszedł reformę i po rundach kwalifikacyjnych rozgrywano fazę pucharową. Grały w niej polskie kluby – Orlen Wisła Płock, Azoty Puławy i Gwardia Opole.

Wprowadzono także turniej finałowy Final4 Pucharu EHF piłkarzy ręcznych. Grały w nim cztery drużyny. Turniej nie miał stałej lokalizacji i zawsze gospodarzem był jeden z klubów, które wcześniej się do niego zakwalifikowały. Zdominowany przez niemieckie drużyny, które wygrywały go niemal co roku – z małymi wyjątkami, np. w sezonie 2013/2014 zwyciężył węgierski MOL-Pick Szeged.

Od sezonu 2020/2021 po reformie zmieniono nazwę na Liga Europejska. Ostatniego sezonu Pucharu EHF – 2019/2020 nie udało się dograć z powodu pandemii. Rozgrywki odwołano po czterech meczach fazy grupowej. Do rozegrania zostały jeszcze dwa mecze w grupach, ćwierćfinały oraz Final4. Tak więc ostatnią drużyną przed zmianami, która wygrała Puchar EHF było THW Kiel.