2021-01-14 17:08:54
Michał Szpulak

MŚ 2021: Kapitalne widowisko w Alexandrii, Kulesh MVP meczu!

Reprezentacja Białorusi rozegrała swój pierwszy mecz podczas mundialu 2021 w Egipcie. Podopieczni Shevtsova po kapitalny meczu ostatecznie zremisowali 32:32 z Rosyjską Federacją piłki ręcznej. MVP meczu został Uladzislau Kulesh.

W pierwszej akcji meczu z obrotu pomylił się Artsem Karalek, po czym Rosjanie także mieli problem z akcją. Ermakov jednak jako pierwszy zdobył bramkę. Początkowa faza meczu była wyrównana, ale to Białorusini za sprawą Kulesha i Karaleka zyskali dwie bramki przewagi. Ekipa Velimira Petkovicia wyrównała na 5:5 za sprawą przyszłego gracza Orlenu Wisły – Sergeia Kosorotova.Para Kulesh-Karalek funkcjonowała jak zwykle wyśmienicie i wydawało się, że mecz może być zacięty do końca. W 19. minucie na 9:8 gola rzucił Artsiom Kulak,a po chwili podwyższył skrzydłowy Mikita Vailupau. Żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na różnicę trzech i więcej bramek. Ostatecznie do przerwy Miałoruś prowadziła z Rosyjską federacją Piłki ręcznej 15:14.

Na początku drugiej połowy świetną interwencją popisał się Ivan Maroz, po czym Białorusini odpowiedzieli bramką. W 33. minucie kapitalnym samotnym rajdem popisał się Artsiom Kulak. Po chwili kapitalny tego dnia Ivan Maroz obronił drugą już siódemkę w meczu, tym razem wykonywaną przez Kosorotova. Bramka za bramkę, obrona za obronę – tak toczyło się to spotkanie, w którym żaden zespoł nie potrafił odskoczyć rywalowi. W 45. minucie meczu na pierwsze prowadzenie od pierwszych minut wyszli Rosjanie – za sprawą Dimy Zhitnikova (22:23), po chwili Shiskarev podwyższył prowadzenie Sbornej do dwóch bramek. Białorusini na chwilę zwolnili tempo, ale chwilę potem znowu zaczęli zdobywać bramki. Sytuacja wyglądała znowu podobnie, bo to Rosjanie nie oddawali prowadzenie dwoma bramkami. W 52. minucie Uladzislau Kulesh dał prowadzenie swojej ekipie 27:26. Końcówka zapowiadała się piorunująca. W końcowce znowu bramka za bramkę, w 3 minuty obie ekipy zdołały zdobyć siedem bramek. Kulesh na 40 sekund przed końcem rzucił na 32:32, Rosjanie mogli jeszcze rozegrać akcję na zwycięstwo, lecz Ivan Maroz po raz kolejny pokazał klasę i wybronił rzut rywali. Mecz zakonczył się remisem po 32.

Uladzislau Kulesh został MVP spotkania z 6 trafieniami na koncie, Artsem Karalek rzucił z kolei 3 bramki.

Białoruś Rosyjska Federacja piłki ręcznej 32:32 (15:14)

Białoruś: Maroz, Kishou, Karalek 3, Kulesh 6, Kulak 5, Vailupau 10, Aliokhin, Gayduchenko, Yurynok 3, Bokhan, Astrashapkin 2, Kryvenka, Padshyvalau 1, Rudz, Samolia 2, Selvasiuk

Rosja: Kireyev, Pavlenko, Ostashchenko, Kotov, Zhitnikov 2, Soroka 6, Andreev 1, Fokin, Ermakov 2, Ivanov, Kiselev 6, Kororotov 6, Kudinov 2, Shiskarev 6, Valiullin 1, Vasilev