2020-01-21 19:49:59

Euro 2020: Norwegowie idą jak burza! Nieudana pogoń Islandii

Norwegia dalej niepokonana na mistrzoswtach Europy! Podopieczni Christiana Berge pokonali reprezentację Islandii 31:28 i pewnie zameldowali się już w pófinale turnieju.

Norwegia już we wtorkowy wieczór mogła zapewnić sobie awans do półfinału mistrzostw Europy 2020, ale do tego potrzebowała zwycięstwa nad Islandią. Wynik spotkania otworzył Magnus Joendal, a po chwili po nieudanej akcji Islandczyków Christian O'Sullivan podwyższył prowadzenie zespołu na 2:0. Od samego początku pojedynku podopieczni Christiana Berge postawili twardą defensywę, która sprawiała ogromne problemy rywalom. Norwegowie kontynuowali swoją serię i zdobyli kolejne dwa oczka (4:0) i na tak słaby początek w wykonaniu Islandii od razu zagregował Gudmundur Gudmundsson, prosząc o chwilę przerwy. Po rozmowie ze szkoleniowcem jego zawodnicy przebili się przez obronę przeciwników, ale w bramce zatrzymał ich Torbjørn Sittrup Bergerud. 25- latek zaczarował bramkę i po siedmiu minutach gry Islandia nadal nie miała na swoim koncie żadnego trafienia.

Islandczycy byli kompletnie bezradni w ataku. Kolejne piłki przechwytywali rywale lub ich rzuty zatrzymywał fenomenalny Torbjørn Sittrup Bergerud. W 8. minucie Norwegia wygrywała 7:0 i lepszego początku meczu nie mogła sobie wymarzyć. Minutę później w końcu padła pierwsza bramka dla Islandii, a autorem trafienia był Aron Pálmarsson. Gra przyspieszyła, ale cały czas Norwegia miała komfort  i nie zamierzała zwalniać, utrzymymując swoje prowadzenie.

Reprezentacja Gudmundura Gudmundssona musiała grać pod dyktando przeciwników, którzy byli nie do zatrzymania. Po pierwszej połowie Norwegowie wypracowali siedem bramek różnicy.

Po zmianie stron Islandia odrobiła dwie bramki, a między słupkami dobre interwencje notował Viktor Gisli Hallgrimsson. W 34. minucie mogła się zbliżyć do rywali na cztery trafienia, ale zespół popełnił błąd w ataku. Na początku drugiej części spotkania spadła skuteczność Norwegów, którzy już nie tak łatwo wypracowywali pozycje rzutowe. Podopieczni Gudmundura Gudmundssona poprawili swoją grę w defensywie i konsekwentnie gonili rywali. W 36. minucie po zablokowaniu rzutu Norwegów wykorzystali już szanse na zniwelowanie różnicy 16:20.

Reprezentanci Islandii nie zamierzali się poddawać i w 42. minucie mieli okazję na zbliżenie się do rywali na trzy oczka, ale nie pozwolił im na to Torbjørn Sittrup Bergerud. O czas zażądał Christiana Berge, ale po krótkiej przerwie zawodnicy oddali niecelny rzut. Islandia wykorzystała szanse i po mocnym rzucie Olafura Andresa Gudmundssona przegrywała już tylko 20:23. Islandia postawiła się Norwegom w drugiej połowie, ale osatatecznie nie udało się odwrócić losów meczu. Wicemistrzowie świata wygrali 31:28 i zapewnili sobie awans do półfinału Euro 2020.

Norwegia – Islandia 31:28 (19:12)

Norwegia: Bergerud, Christensen- Sagosen 9, Johannessen 3, Joendal 4, Reinkind 4, Gullerud 2, O'Sullivan 6, Bjornsen 1, Blonz, Overby 2, Nikolaisen, Overjordet, Tangen, Gulliksen,

Islandia: Gustavsson, Hallgrimsson - Kristjansson K.1, Palmarsson 1, Elisson 2, Sigurdsson1, Gislason 2, Gudmundsson5, Petersson, Gunnarsson 5, Gudjonsson 3, Jonsson 2, Kristjanson V. 3, Smaraso, Thrastarson 3, Johannsson

Czy Norwegia jest faworytem do złotego medalu?