2020-01-19 20:07:16
Michał Szpulak

Euro 2020: Fenomenalny Bergerud, Norwegowie zamykają Szwedom drogę do półfinału!

Reprezentacja Norwegii pokonała Szwecję w swoim drugim meczu rundy głównej Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Oznacza to, że drużyna Kristjana Andressona nie zagra o medale na imprezie.

Ostatni raz obie ekipy spotykały się w meczach towarzyskich, w których wygrywała Norwegia. Na wielkim turnieju spotkali się rok temu i wtedy Norwegowie także okazali się lepsi wygrywając 30:27.

W pierwszej akcji meczu nieudanym rzutem „popisał się” Kim Ekhdal Du Rietz, szybka kontra dała prowadzenie Norwegom po golu Pettera Overby'ego. Premierowy gol dla Szwedów padł w trzeciej minucie po oskrzydlającej akcji, a bramkę rzucił Daniel Pettersson. Gra w tym momencie była nieprawdopodobnie szybka, wznowienia akcji błyskawiczne, a zawodnicy przygotowani na derbową wojnę. W 6. minucie meczu na pierwsze dwubramkowe prowadzenie wyszli Norwegowie, po rzucie z siódmego metra Sandera Sagosena. W siódmej minucie kapitalną podwójną interwencją popisał się Torbjorn Bergerud, który najpierw obronił karnego Daniela Petterssona, a potem dobitkę. Norwegowie zdecydowanie odważniej i kreatywniej weszli w pierwszą część meczu.

W 11. minucie Magnus Gullerud zdobył bramkę na 5:2, a Norwegia zdawała się odjeżdżać rywalom zza między. W 13. minucie Szwedzi złapali jednak kontakt, bo po bramce Jerry'ego Tollbringa zrobiło się 5:4. Jedni i drudzy zaczęli popełniać więcej błędów w ataku pozycyjnym, obrona nie pozwalała przeciwnikom na zbyt wiele. Kapitalne zawody w bramce rozgrywali Bergerud i Palicka. W 20. minucie fenomenalnym rzutem popisał się norweski kreator i bombardier Sander Sagosen, co dało jego drużynie ponowne dwie bramki przewagi.

Przejęcie piłki przez Magnusa Gulleruda, rajd i pokonanie Andreasa Palicki sprawiło, że na tablicy wyników było już 9:6. Szwedzi zdecydowanie wolniej rozgrywali ataki pozycyjne, Norwegowie na ten moment meczu wydawali się żywsi i skuteczniejsi. W 25. minucie karnego Magnusa Jondala obronił Andreas Palicka, co mogło być pozytywnym bodźcem dla ekipy „Trzech Koron”. Nic z tych rzeczy, bo Szwedzi psuli kolejne ataki, a Norwegowie skutecznie punktowali rywala (12:8 - Jondal). Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 12:8.

Drugą połowę szybko rozpoczął fantastycznym rzutem Sander Sagosen. Szwedzi odpowiedzieli jednak bramką Jima Gottfridssona. Chwilę później Petter Overby podwyższył prowadzenie ekipy z kraju Fiordów na 15:9. Szwedzi cały czas próbowali obroną 6-0, co pozwalało na szybkie oddawanie rzutów z dystansu chociażby przez Sagosena czy Tangena. Jerry Tollbring w 36. minucie zmniejszył jednak straty do czterech bramek. Szwedzka drużyna zaczęła lepiej sobie radzić w defensywie, wysunięte boki rozegrania przy ustawieniu 4-2 nie pozwalały norweskim bombardierom na szybkie rozgrywanie ataków.

W 39. minucie siódemkę Jerry;ego Tollbringa obronił niesamowity tego dnia Torbjorn Bergerud. Lucas Pellas chwilę później zmniejszył jednak rezultat a 17:14 dla Norwegów. W 43. minucie błyskawiczną kontrę na bramkę zamienił Kristian Bjornsen i było 19:14. Wydawało się, że nic nie jest w stanie zatrzymać rozpędzonej norweskiej lokomotywy. Bergerud bronił na skuteczności 38% i do tej chwili zanotował 10 interwencji. W 53. minucie Norwegia grała aż w podwójnym osłabieniu po karach dla Tangena i O'Sullivana. Bergerud obronił jednak karnego i drużyna Christiana Berge utrzymywała 4 bramki przewagi. Finalnie Norwegowie zwyciężyli 23:20 i pozbawili Szwedów możliwości awansu do półfinału.

Zawodnikiem spotkania został wybrany Torbjorn Bergerud.

Norwegia – Szwecja  23:20 (12:8)

Norwegia: Bergerud, Johannessen 2, Overby 3, Rod 1, Sagosen 8, Reinkind, Gullerud 2, Tangen 1, Jondal 3, Bjornsen 2, O'Sullivan 1, Nikolaisen, Gulliksen, Blonz, Overjordet, Saeveraas

Szwecja: Palicka, Pettersson 2, Du Rietz 2, Gottfridsson 2, A.Nilsson 1, Tollbring 3, Chrintz 1, Darj, Henningsson, Jeppsson 1, Lagergren 2, L.Nilsson, Arnesson, Pellas 5, F. Pettersson 1, Appelgren

Czy Norwegia jest faworytem do złotego medalu?