2020-01-15 22:15:57
Michał Szpulak

Euro 2020: Z nieba sprzed roku do piekła, Dania kończy udział na ME 2020 zwycięstwem

Reprezentacja Danii w swoim ostatnim meczu na tegorocznych mistrzostwach Europy pokonała Rosjan różnicą trzech bramek. Przed rokiem duńska kadra w cuglach zwyciężała mistrzostwa świata na własnych parkietach, tym razem przyszło jej odpaść już w pierwszej rundzie.

Początek spotkania był bardzo wolny i niedokładny, a pierwszą bramkę dla Duńczyków zdobył Anders Zachariassen. W trzeciej minucie Rosjanie zdobyli bramkę na 2:2 za sprawą Dimitrija Santalova. Żadna drużyna nie potrafiła wypracować sobie większej przewagi, a podopieczni trenera Nikolaja Jacobsena starali się nie myśleć o tym, że jest to ich pożegnalny mecz na turnieju.

W 18. minucie bramkę na 9:8 dla Rosjan zdobył Santalov, a Duńczycy jak w poprzednich meczach nie wykorzystywali klarownych sytuacji. Chwilę później „Sborna” wyszła na dwubramkowe prowadzenie po golu Aleksandra Shkurinskiyego (10:8). Duńczycy ospale konstruowali ataki i nie potrafili złamać drugiej linii Rosjan. W 27. minucie meczu Sergei Kosorotov rzucił bramkę dla swojej ekipy na 14:11. Ostatecznie pierwszą połowę Rosjanie wygrali 15:12.

Na początku drugiej odsłony Duńczycy szybko wzięli się za odrabianie strat i po dwóch minutach Mikkel Hansen zdobył bramkę na 15:14, a chwilę później wyrównał Michael Damgaard. Rosjanie z początku kompletnie nie nadążali nad kompletnie odmienionymi po przerwie Duńczykami. W 36. minucie na 18:16 Skandynawów wyprowadził Johan Hansen a mecz zdawał się układać po myśli faworyta. W 45. minucie Rosjanie wrócili do meczu po golu Alexandra Ermakova i było już po 21!. Duńczycy spokojnie poprowadzili końcówkę, wrzucili trzeci bieg i rozprawili się z Rosjanami wygrywając 28:31.

Zawodnikiem meczu niespodziewanie wybrano Sergeia Kosotorova.

Od 1994 roku, odkąd istnieją mistrzostwa Europy Duńczycy w 1996 roku zajęli ostatnie, 12 miejsce, a dwa lata później nie wystąpili na turnieju (jedyny raz w historii). W tym roku zajmą może nie ostatnią w stawce po powiększeniu, ale zdecydowanie najgorszą pozycję w historii imprezy (14 miejsce).

RosjaDania  28:31 (15:12)

Rosja: Kireev, Santalov 4, Shishkarev 5, Shkurinskiy 4, Soroka 6, Ermakov 4, Kosorotov 3, Kalarash 1, Andreev 1, Zhitnikov 2.

Dania: N.Landin, Lauge 4, M.Landin 3, Zachariassen 3, Lindberg 4, Hansen 7, Mollgaard 1, Damgaard 3, J.Hansen 4, Kirkelokke 1, Saugstrup 1.