2020-01-13 19:51:28

Euro 2020: Islandia na najlepszej drodze do awansu! Bolesna porażka Rosji

To starcie przebiegło pod niemalże pełną kontrolą Islandii! Niedawnym pogromcom Duńczyków udało się wypracować sporą przewagę nad rywalami. Dzięki temu odnieśli komfortowe zwycięstwo, pokonując Rosję 34:23.

Pierwsza bramka w tej rywalizacji padła dopiero w czwartej minucie za sprawą Gunnarssona. Skrzydłowy celnie wyegzekwował rzut z siódmego metra. Od tej pory Islandczycy zaczęli dominować na parkiecie. Systematycznie powiększali swoją przewagę. Pomagał im w tym Gustavsson, który popisywał się interesującymi paradami. Tym samym demotywował rywali. W 13. minucie jego drużyna była lepsza od Rosjan już o sześć goli (9:3). Sborna starała się umocnić swoją defensywę i tym samym utrudnić przeciwnikom funkcjonowanie. Nawet, gdy im się to udawało, nie potrafili zamienić tych szans na skuteczne kontrataki. Mylili się nawet najbardziej doświadczeni zawodnicy z Rosji. Zdawało się, że islandzka siła była nie do zatrzymania.

Rosjanie próbowali zniwelować straty. Pod koniec pierwszej odsłony udawało im się to głównie za sprawą szybkich ataków. Islandczycy schodzili jednak na przerwę w komfortowych okolicznościach. Po trzydziestu minutach wygrywali 18:11.

Po zmianie stron sytuacja wyglądała podobnie. Reprezentanci Islandii charakteryzowali się opanowaniem i spokojnymi poczynaniami. Taka taktyka zaowocowała zdobywaniem coraz większej kontroli nad przebiegiem spotkania. W ekipie Gudmundssona prym wiedli Kristjansson, Petersson i Gudjonsson. W rosyjskim zespole najczęściej do bramki trafiał Kalarash. Towarzyszyli mu też Shishkarev oraz Soroka. W ostatniej fazie meczu Rosjanom zdarzało się nie wykorzystywać stuprocentowych okazji. Mylili się w ofensywie lub byli powstrzymywani podczas rzutu karnego. Dodatkowo w ciągu ostatnich trzech minut wykluczono aż dwóch rosyjskich szczypiornistów. Te detale były już niemal przypieczętowaniem triumfu Islandii, a porażki Rosji. Ostatecznie Sborna uległa 23:34.

Islandia -  Rosja 34:23 (18:11)

Islandia: Gustavsson, Hallgrimsson - Kristjansson 2, Palmarsson, Elisson 6, Sigurdsson, Gislason, Gudmundsson, Petersson 6, Gunnarsson 4, Arnarsson, Gudjonsson 6, Thrastarson, Jonsson 2, Kristjanson 4, Smarason 4;

Rosja: Grams, Kireev - Santalov, Shishkarev 4, Shkurinskiy 2, Gorbok, Atman 2, Kalarash 6, Kornev, Dibirov 1, Soroka 4, Kotov, Ermakov 1, Andreev 1, Zhitnikov 2, Kosorotov;