2020-01-11 20:07:38
Patryk Dziadura

Euro 2020: Czarnogóra czekała na to 12 lat! Serbia pierwszą ofiarą "Złotych Lwów"

W starciu dwóch niegdyś złączonych jedną granicą narodów, swojego pierwszego zwycięstwa w historii mistrzostw kontynentu doczekali się Czarnogórcy, skromnie zwyciężając 22:21.

Obie drużyny grały dość podobnie. Skupienie na grze obronnej oraz bramkarze na pierwszym planie. Jednak Czarnogórców wyróżniało szybkie przejście do ataku, co umiejętnie wykorzystywał Vasko Sevaljević (4:1). Mimo co rusz łapanych kar, nie pozwolili przeciwnikom na wiele, a zdołali nawet zdobyć cztery bramki przewagi. Sześć minut grania w osłabieniu dało w końcu we znaki i gracze Zorana Roganovicia zaczęli się gubić. Serbowie nie pozostali dłużni i złapali kontakt na ponad dziesięć minut przed przerwą (7:6). Taką też różnicą skończyła się pierwsza połowa, choć serbska siódemka zdołała dwukrotnie wyrównać wynik meczu.

Broniący w barwach Serbii Tibor Ivanisević od dłuższej chwili stawał się zaporą nie do przejścia. W dużej mierze dzięki niemu udało się jego drużynie wyjść na premierowe prowadzenie dwie minuty po przerwie (11:12). Rozpędzonych rywali powstrzymywał Miloš Božović trzema trafieniami, utrzymując patowy wynik. Swoje w bramce dołożył też Nebojsa Simić i to Serbowie znowu musieli gonić na dwanaście minut przed końcem spotkania.

Ostatnie chwile to już festiwal nerwów i błędów z obu stron. Czarnogórcy utrzymywali jedną bramkę przewagi i zdołali ją dowieźć do końca. Tym samym po piętnastu meczach, czterech turniejach i dwunastu latach, zwyciężają po raz pierwszy w historii mistrzostw Europy. Zawodnik PGE VIVE KielceBranko Vujović został zastąpiony przez Marko Lasicę i nie pojawił się w protokole meczowym.

Czarnogóra - Serbia 22:21 (11:10)

Czarnogóra: Mijusković, Simić - Filip Vujović, Glenzda, Bakić 1, Cavor 1, Lazović 1, Radović 2, Kankaras, Stevan Vujović 2, Sevaljević 2, Bozović 4, Lasica 1, Andjelić, Grbović 5, Lipovina 3

Serbia: Cupara, Ivanisević 1 - Mosić, Sretenović 1, Crnoglavać, Djukić 1, Pesić, Radivojević 4, Kolaković, Nemanja Ilić 2, Pusica, Vanja Ilić, Nikolić, Kukić 6, Zelenović 4, Marsenić 2

Czy Czarnogóra jeszcze zaskoczy na tych mistrzostwach?