2020-01-11 19:58:45
Roksana Góra

Euro 2020: Palmarsson vs. Hansen! Islandia zwyciężyła nad Danią po fascynującym starciu

To było widowisko na najwyższym poziomie! Islandia pokonała Danię 31:30. W rywalizacji nie zabrakło czerwonych kartek i walki do ostatniej sekundy. Aron Palmarsson zdobył aż dziesięć trafnień. Po drugiej stronie królował Mikkel Hansen, zapisując na swoim koncie dziewięć bramek.

Pierwsza połowa starcia Duńczyków z Islandczykami przebiegła w bardzo wyrównany i emocjonujący sposób. Islandia nie odstępowała faworyzowanych rywali na krok. Starała się nie pozwalać im na zbudowanie przewagi. I to się udawało. Fenomenalną dyspozycję potwierdził Mikkel Hansen, który po trzydziestu minutach miał na swoim koncie osiem trafień. Okazało się jednak, że ma godnego przeciwnika w postaci Arona Palmarssona. Islandczyk punktował aż siedmiokrotnie. Nic więc dziwnego, że drużyny schodziły na przerwę przy wyniku 15:15.

Po zmianie stron Islandczycy zaczęli radzić sobie coraz lepiej. W 32. minucie prowadzili dwiema bramkami. Mistrzowie olimpijscy prędko zmienili jednak ten stan rzeczy. Rzucili cztery gole z rzędu i to oni byli nieco bliżej celu. Duńscy kibice szaleli na trybunach i żywiołowo dopingowali swoich reprezentantów. To nie zniechęciło Islandii do dalszej walki. W 42. minucie znów doprowadziła do wyrównania rezultatu, a chwilę później wykorzystała błąd rywali, by wyjść na prowadzenie 23:22. Co więcej, bramkarz Niklas Landin ujrzał czerwoną kartkę za kontakt z Gudmundssonem. Dania zaczęła mylić się nawet z komfortowych pozycji. Jej przeciwnicy byli już lepsi o trzy trafienia. W drugiej połowie indywidualność Hansena i Palmarssona nie była już aż tak znacząca, choć ten drugi przekroczył granicę dziesięciu celnych rzutów już na kwadrans przed zakończeniem meczu. Atmosfera na hali była coraz gorętsza.

Czerwoną kartką ukarany został również Jonsson. Jego ekipa wciąż była jednak bliższa zwycięstwa. Zmieniło się to dopiero na pięć minut przed rozbrzmieniem ostatniego gwizdka. Duńczycy doprowadzili do remisu i losy spotkania znów stanęły pod znakiem zapytania. Niepewność utrzymywała się do ostatnich sekund. Jedyną nadzieją Duńczyków był Mikkel Hansen. Nie zdołał jednak pokonać muru złożonego z islandzkich szczypiornistów. Reprezentacja Islandii triumfowała 31:30!

MVP spotkania został Aron Palmarsson. Mikkel Hansen przekroczył natomiast granicę 200 trafień w meczach rozgrywanych w ramach europejskich czempionatów.

Dania -  Islandia 30:31 (15:15)

Dania: Landin, Green - Kirkelokke, Bramming 1, Lauge Schmidt 5, Zachariassen, Saugstrup Jensen 1, Lindberg 5, Toft Hansen, Mollgraad Jensen 4, Mensah Larsen 2, Hansen M. 9, Hansen J., Damgaard Nielsen 3, Andersson, Holm;

Islandia: Gustavsson, Hallgrimsson, Kristjansson 4, Palmarsson 10, Elisson 2, Sigurdsson 4, Gislason 1, Gudmundsson 1, Petersson 5, Gunnarsson 2, Arnasson, Gudjonsson, Thrastarson, Jonsson 1, Kristjanson, Smarson 1;