2020-01-10 22:18:51
Patryk Dziadura

Euro 2020: Lazarov bohaterem Macedonii Północnej. Ukraińcy niemal wyrwali zwycięstwo

Drużyna Danilo Brestovaca wystawili swoich fanów na próbę. Prowadząc pięcioma bramkami niemal kompletnie oddali boisko Ukraińcom i tylko dzięki parze Lazarov-Mitrevski utrzymali prowadzenie.

Od pierwszego gwizdka drużyny rzuciły się sobie do gardeł. Skutkiem były aż trzy wykluczenia po pięciu minutach, jednak to naszym wschodnim sąsiadom udzielały się nerwy. Ogromne problemy z obroną rywala oraz wykluczenie dla Władysława Ostruszki, pozwoliły Macedończykom po kwadransie odskoczyć na trzy bramki po trafieniu Goce Georgiewskiego (6:3). Ogłuszający doping dominujących w wiedeńskiej hali macedońskich kibiców nie dodał więcej wiatru w skrzydła, bo z taką właśnie różnicą zawodnicy schodzili na przerwę. Ukraińcom chluby nie przynosiło sześć wykluczeń do przerwy, osiem strat i raptem sześć trafień z akcji w tym samym okresie - pozostałe cztery to bramki z siódmego metra.

Podopieczni Danilo Brestovaca chcieli więcej. Zaraz po przerwie Stojanche Stoilov odpalił dwa razy z koła, zwiększając przewagę do stanu 16:11. Nadzieję na odwrócenie złej karty dawał Stanisław Żukow, który koncertowo rozprowadzał, a głównie sam kończył ataki. W końcu w 47. minucie Ukraińcy wykorzystali dwie kontry z rzędu, by Jewgen Żuk złapał z rywalem kontakt, a trzy minuty później Ostruszko dwoma trafieniami rozpoczął starcie od nowa (22:22). Macedończycy byli nie do poznania i nie dali się pożreć tylko dzięki kapitalnym interwencjom Nikoli Mitrewskiego. Przy stanie 25:25 w ostatnich ośmiu sekundach Kirił Lazarov samotnie wybrał się naprzeciw ukraińskiemu murowi i uratował dla swojej reprezentacji zwycięstwo.

Symboliczny występ zaliczyli nasi superligowcy. Rozgrywający Pogoni Szczecin, Dmytro Horiha, trafił jeden raz. Jego kolega, Anton Terekhow nie wybronił żadnej z pięciu piłek, a Roman Czyczykało skończył mecz bez rzutu.

Macedonia Północna -  Ukraina 26:25 (13:10)

Macedonia Północna: Mitrevski, Ristovski - Manaskov 5, Velkovski, Stoilov 4, Lazarov 8, Taleski 4, Markoski, Kuzmanovski 1, Tankoski 1, Georgievski 2, Krstevski, Popovski, Peshevski 1, Madjovski, Mishevski

Ukraina: Terekhow, Komok - Buinenko. Akimenko 4, Szewelew, Denisow 2, Doroszczuk, Tilte 2, Horiha 1, Kozakiewicz 2, Żuk 3, Czyczykało, Gurkowski 2, Żukow 4, Ostruszko 5, Ilczenko

Które miejsce zajmie Macedonia Północna na Euro 2020?