2019-07-08 09:38:00
Redakcja

Dania podwójnym mistrzem Europy!

W zakończonych Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Plażowej, rozgrywanych na boiskach wokół Hotelu ANDERS w Starych Jabłonkach, reprezentacje Danii były bezkonkurencyjne. W finale kobiet Dunki pokonały Węgierki, a godzinę później z tytułu mistrzów Starego Kontynentu cieszyli się Duńczycy, którzy nie dali szans Norwegom. Polacy zajęli najwyższe w historii swoich występów na mistrzostwach Europy 7. miejsce, a Polki nie obroniły srebra sprzed dwóch lat i turniej skończyły na 12. pozycji.

Finały męskiego turnieju:

FINAŁ: Dania – Norwegia 2:0 (25:18, 19:16) Finał był pod kontrolą Duńczyków. Nowi mistrzowie Europy pewnie wygrali oba sety, choć Norwegowie robili, co mogli. Duńczycy w przekroju spotkania byli drużyną o wiele lepszą i zasłużenie sięgnęli po tytuł, podobnie jak wcześniej ich rodaczki. Po meczu radości nie ukrywał Joachim Hansen, reprezentant Danii: – Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy! Nie wiem czy ktokolwiek przypuszczał, że uda nam się wrócić do domu ze złotem. Wierzyliśmy w siebie i nasze umiejętności przez cały turniej, wszystko poszło zgodnie z planem, no i jest złoto! Do tego wygrały też nasze koleżanki, więc to świetny turniej dla naszego kraju.

MECZ O 3. MIEJSCE: Węgry – Rosja 2:0 (26:20, 23:22) Brąz w rękach Węgrów! O ile pierwszą partię Madziarzy wygrali w zasadzie bezproblemowo, w drugim secie zwyciężyli po niesamowitej pogoni. Najpierw doprowadzili do remisu, a potem szybciej zdobyli „złotą bramkę”.

MECZ O 5. MIEJSCE: Niemcy – Chorwacja 0:2 (21:22, 18:19) Chorwaci pokonali Niemców i zajęli 5. miejsce w turnieju. W drugim secie potrzebna była „złota bramka”. Różnica między oboma zespołami była minimalna, Chorwatom mieli więcej szczęścia.

MECZ O 7. MIEJSCE: Polska – Francja 2:1 (16:15, 12:22, 8:6) Po fascynującym spotkaniu Polacy pokonali Francuzów 2:1 i zajęli 7. lokatę w turnieju. To ich najlepszy wynik w historii. To także drugie zwycięstwo biało-czerwonych nad Trójkolorowymi podczas mistrzostw w Starych Jabłonkach.

MECZ O 9. MIEJSCE: Hiszpania – Szwecja 2:1 (21:20, 24:28, 4:2) Także jeden z najbardziej wyrównanych meczów ostatniego dnia mistrzostw. Pierwszy set do rozstrzygnięcia potrzebował „złotej bramki”, a mecz – shoot-outów. Minimalnie lepsi okazali się jednak obrońcy tytułu – Hiszpanie. Wywalczone 9. miejsce jest jednak dla nich z pewnością dużym rozczarowaniem.

MECZ O 11. MIEJSCE: Turcja – Ukraina 2:0 (24:23, 18:17) Turcy z dużą dozą szczęścia poradzili sobie z Ukraińcami. Oba sety zakończyły się ledwie jednopunktowym zwycięstwem zawodników znad Bosforu. Druga partia rozstrzygnęła się dopiero dzięki „złotej bramce”.

MECZ O 13. MIEJSCE: Serbia – Rumunia 0:2 (18:21, 20:22) Po dość wyrównanym spotkaniu Rumuni pokonali Serbów i to im przypadnie 13. lokata w mistrzostwach.

MECZ O 15. MIEJSCE: Szwajcaria – Włochy 0:2 (15:27, 22:29) Włosi nie dali szans Szwajcarom, wysoko wygrywając oba sety. Helweci muszą zadowolić się 16. miejscem.

MECZ O 17. MIEJSCE: Słowenia – Portugalia 0:2 (18:26, 20:38) Portugalczycy zdeklasowali Słoweńców, w obu setach budując bardzo dużą przewagę. 17. lokata na mistrzostwach jedzie na Półwysep Iberyjski.

MECZ O 19. MIEJSCE: Macedonia Północna – Czarnogóra 2:0 (26:9, 28:22) Czarnogórcy ostatnią ekipą mistrzostw. W meczu o uniknięcie zamykania stawki Macedończycy Północni pewnie pokonali rywali.

Finały damskiego turnieju:

FINAŁ KOBIET: Dania – Węgry 2:0 (18:12, 23:22) Skandynawki od początku spotkania wykazywały się lepszą skutecznością, co sprawiło, że szybko wypracowały dużą przewagę i w konsekwencji wygrały seta. Druga partia rozpoczęła się od przewagi Węgierek. Dunki odrobiły straty i w 8. minucie wyszły na prowadzenie, którego już nie wypuściły. Po meczu trener złotych medalistek, Morten Holmen powiedział: – Jesteśmy zmęczeni, ale również bardzo szczęśliwi! Dla dziewczyn to coś niesamowitego. Nigdy się nie spodziewaliśmy, że możemy wygrać te mistrzostwa, chociaż oczywiście w to wierzyliśmy. Czujemy się fantastycznie! Brak mi słów!

MECZ O 3. MIEJSCE: Chorwacja – Holandia 0:2 (14:23, 20:22) Holenderki na początku nie pozwoliły na wiele Chorwatkom i wykonały pewny krok w stronę brązowego medalu. Drugą część była bardziej wyrównana i dopiero ostatnie sekundy sprawiły, że Oranje wskoczyły na najniższy stopień podium, pokonując rywalki z Bałkanów.

MECZ O 5. MIEJSCE: Norwegia – Hiszpania 1:2 (20:12, 24:25, 4:5) Początek meczu nie zwiastował tak zażartej rywalizacji. Hiszpanki pewnie pokonały w otwierającym secie Norweżki. W drugim złote medalistki poprzednich mistrzostw pokazały ducha walki i doprowadziły do shoot-outów. Tam zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego były minimalnie lepsze, dzięki czemu uplasowały się na 5. miejscu.

MECZ O 7. MIEJSCE: Ukraina – Grecja 1:2 (20:21, 23:22, 4:8) W niezwykle wyrównanym spotkaniu Greczynki pokonały Ukrainki. Oba sety kończyły się przewagą tylko jednego punktu na korzyść jednej z drużyn i wynik rozstrzygać musiały shoot-outy. Tam lepsze okazały się Greczynki i zajęły 7. miejsce w turnieju.

MECZ O 9. MIEJSCE: Rosja – Niemcy 2:0 (28:24, 22:18) Rosjanki wygrały z Niemkami w widowiskowym meczu. W obu setach padało wiele bramek, ale finalnie w obu przypadkach to Rosjanki zdołały wypracować sobie przewagę czterech punktów i zwyciężyć.

MECZ O 11. MIEJSCE: Turcja – Polska 2:1 (18:19, 18:17, 6:2) Gospodynie przegrały z Turczynkami w meczu o 11. miejsce. Obie partie były bardzo wyrównane i skończyły się podobnym wynikiem, raz na korzyść Polek, raz Turczynek. W shoot-outach już zdecydowanie lepsze były zawodniczki znad Bosforu.

MECZ O 13. MIEJSCE: Włochy – Francja 0:2 (8:17, 14:17) Mecz o 13. miejsce zdecydowanie wygrały Francuzki, które w obu setach pokazały, że są mocniejsze od Włoszek. Les Bleus skończyły rywalizację na pozycji 13.

MECZ O 15. MIEJSCE: Portugalia – Szwajcaria 2:1 (23:11, 18:24, 5:2) Pierwszy set padł łatwo łupem Portugalek, w drugim ton dyktowały Szwajcarki. W shoot-outach znacznie lepsze okazały się zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego, dzięki czemu wygrały 2:1 i zajęły 15. miejsce.

MECZ O 17. MIEJSCE: Słowenia – Rumunia 0:2 (12:25, 14:15) Rumunki, po zaciętym boju w drugim secie, wygrały ze Słowenkami, choć pierwsza część spotkania nie zapowiadała późniejszej ostrej walki. Opór Słowenek nie wystarczył na wygraną i drużyna ta zajęła 18. miejsce.

MECZ O 19. MIEJSCE: Macedonia – Cypr 0:2 (11:20, 18:19) Cypryjki, w niemal identycznym meczu jak ten o 17. miejsce, pokonały Macedonki. Wyspiarki dominowały w pierwszej części spotkania, potem miały nieco więcej problemów, jednak ostatecznie udało im się uniknąć ostatniej lokaty w turnieju.

źródło: inf. prasowa