2017-06-11 08:20:00
Wojciech Staniec

Czy Orlen Wisła zagra w Lidze Mistrzów? To osiem kryteriów, które musi spełnić

Do 7 czerwca trwało zgłaszanie klubów do Ligi Mistrzów. Teraz EHF zdecyduje o tym kto wystąpi w tych elitarnych rozgrywkach. Polska ma jedno pewne miejsce, ale są spore szanse, że zobaczymy tam dwie nasze ekipy.

Mistrzem Polski został zespół Vive Tauronu i jest pewne, że kielczanie zagrają w grupach A/B. Do Ligi Mistrzów zgłosiła się także druga drużyna PGNiG Superligi - Orlen Wisła Płock. "Nafciarze" grali w tych rozgrywkach w ostatnich latach i także teraz z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że znów w nich wystąpią. Kluczowe jest jednak pytanie, czy zostaną przypisani do grup A/B, czy C/D. Ta decyzja zapadnie dopiero 24 czerwca.

Wiadomo już jednak jakimi kryteriami będzie kierować się EHF przy podejmowaniu decyzji. Punktów, które brane są pod uwagę jest w sumie osiem.

To one:

1) Hala - to bardzo mocna strona płockiego klubu. Orlen Arena to nowa, nowoczesna hala, która bardzo dobrze prezentuje się np. w telewizji. W tym punkcie Wisła ma bardzo mocną pozycję.

2) Telewizja - Kolejny punkt, który przemawia za płocczanami. Prawa do pokazywania meczów w Polsce ma NC+ oraz Eleven. W naszym kraju nie ma problemów z produkcją sygnału telewizyjnego, a do tego mecze "sprzedawane" są w bardzo dobrej oprawie.

3) Miejsce w rodzimej lidze - Płocczanie to druga drużyna polskiej PGNiG Superligi.

4) Kibice - Orlen Arena w meczach Ligi Mistrzów zazwyczaj wypełnia się bardzo dobrze. Tak więc to spory plus dla Wisły. W tym punkcie cieniem może się kłaść odpalenie pirotechniki podczas wyjazdowego meczu z Kadetten - wtedy mecz musiał się zacząć z opóźnieniem.

5) Występy w ostatnich edycjach rozgrywek EHF - Orlen Wisła regularnie gra w Lidze Mistrzów. Z wyjątkiem ostatniego sezonu zawsze wychodziła z grupy, ale odpadła już w TOP16. Tu "Nafciarze" mają solidne podstawy, ale też trzeba pamiętać o braku wyjścia z grupy w minionych rozgrywkach. Jednak z drugiej strony płocczanie byli w stanie ugrać trzy punkty w pojedynkach z THW Kiel.

6) Potencjał sponsorów - Sponsorzy EHF mogą być zadowoleni z obecności w Polsce, Velux ma ważny udział w rynku. Podobnie jest z innymi partnerami Ligi Mistrzów.

7) Realizacja obowiązków i przepisów, czyli po prostu organizacja meczów - EHF ma w tym względzie dość rygorystyczne podejście i jest mocno wymagająca. Tu duży plus Orlen Wisły, bo płocki klub wypada tu dobrze i federacja nigdy nie mogła mieć zastrzeżeń pod tym względem.

8) Nowe media - Bardzo ciekawy punkt i mocno dyskusyjny. Płocczanie posiadają swoją stronę internetową, są także aktywni w Social Mediach.

Jak więc widać Orlen Wisła wypada solidnie, jeśli nie bardzo dobrze. Płocczanie mają wiele atutów w swoich rękach. Dlatego można się spodziewać, że zagrają w Lidze Mistrzów. Pytanie w której grupie. Wydaje się, że szansa na udział w grupach A/B jest spora, jednak i chętnych jest wielu. Choćby francuskie Nantes i Montpellier, które w minionych sezonach pokazały się z dobrej strony. Chętnych będzie wielu, a miejsc jest tylko 16.