2024-01-19 22:16:50
Michał Wołowicz

Dwie nieuznane bramki i VAR! Szalona końcówka meczu Danii ze Szwecją

W skandynawskim pojedynku na szczycie Grupy II rundy głównej Mistrzostw Europy 2024 Duńczycy okazali się lepsi od Szwedów. Tym samym aktualni mistrzowie świata pozostają jedynym zespołem z kompletem zwycięstw na niemieckim turnieju.

Wynik trafieniem Carlsbogarda już w pierwszej minucie otworzyli Szwedzi i to oni w na początku meczu byli o krok przed rywalami. Tempo gry było szybkie, oba zespoły grały bardzo skutecznie w ataku, a bramkarze nie mieli wiele okazji do skutecznych interwencji. Po dziewięciu wpuszczonych bramkach z rzędu w duńskiej bramce Niklasa Landina zmienił Emil Nielsen. Bramkarz Barcelony już w poprzednich meczach potrafił zaliczać znakomite wejścia z ławki i nie inaczej było tym razem. Obronił trzy z pierwszych pięciu rzutów na jego bramkę i to właśnie wtedy Duńczycy wypracowali dwubramkową przewagę, którą utrzymali już do końca pierwszej połowy. W ataku z bardzo dobrej strony spisywali się z kolei Mikkel Hansen i Mathias Gidsel.

Drugą część meczu od posiadania rozpoczęła Dania, a szybkie bramki Lindberga i Gidsela pozwoliły zwiększyć przewagę. Słaby fragment Szwedów po przerwie przerwało trafienie Darja, w ważnych momentach mogli liczyć również na pewną rękę Hampusa Wanne. Zespół Glenna Solberga nie podłamał się czterobramkową stratą i dzięki kilku dobrym akcjom w defensywie wrócił na dystans dwóch bramek. Taki stan rzeczy utrzymał się przez następne kilkanaście minut. Były momenty, kiedy Szwedzi tracili do rywali tylko jedną bramkę, ale Duńczycy nie pozwalali się dogonić dobrze trzymając dystans. W ostatnich pięciu minutach faworyci nie potrafili jednak zdobyć bramki kolejny raz podając rękę rywalom. Znakomitą szansę na doprowadzenie do remisu w 58. minucie miał Albin Lagergren, ale przegrał pojedynek z Emilem Nielsenem. Wydawało się, że w kolejnej akcji zwycięstwo Danii przypieczętował  lewoskrzydłowy Magnus Landin, ale jego trafienie po długiej analizie i dyskusji przy stoliku sędziowskim zostało anulowane. Szwedzi mieli piłkę przy stanie 28:27 na siedemnaście sekund przed końcem i trafili do siatki, ale obrotowy Oscar Bergendahl przekroczył linię 6. metra.

Dania - Szwecja 28:27 (17:15)

Dania: Landin (0%), Nielsen (35%) - Gidsel 10, Hansen 5, Lindberg 5, Jensen 3, Jakobsen 2, Pytlick 2, Kirkoloekke 1, Lauge Schmidt 1, Landin Jacobsen, Moesgaard Jensen, Larsen Mensah,

Szwecja: Thulin (21%), Palicka (20%) - Wanne 9, Lagergren 6, Carlsbogard 4, Pettersson 2, Clara 2, Gottfridsson 2, Darj 1, Pellas 1, Karlsson, Bergendahl, Sandell, Nilsson, Johansson, Wallenius.