2024-01-17 19:33:13
Michał Szpulak

ME 2024: Tym razem bez niespodzianki. Dania rozbija Holendrów

W drugim meczu fazy zasadniczej w grupie II doszło do starcia Duńczyków z Holendrami. Ekipa mistrzów świata była zdecydowanym faworytem tego meczu.

Ostatni mecz między tymi drużynami na wielkiej imprezie to rok 2022 i poprzednie Euro, Dania zbiła wtedy Holendrów w parkiet wygrywając 35:23. spotkali się też na Golden League przed Euro 2024, wtedy również jednostronne widowisko na korzyść Skandynawów.

Duńczycy zaczęli bardzo szybko, od prowadzenia 2:0, akcje Magnusa Sagstrupa, Matthiasa Gidsela czy Rasmusa Lauge były kluczowe do budowania przewagi. Holendrzy próbowali szybkiej gry przeciwko Skandynawom i to się czasami udawało, kiedy gracze z Półwyspu Jutlandzkiego popełniali błędy w ataku to Holendrzy potrafili to wykorzystać, jak zrobił choćby Luc Steins na 8:9.

W holenderskiej ekipie dobrze radził sobie były zawodnik Górnika Zabrze Iso Sluijters. Oranje cały czas próbowali gonić duński dynamit, jednak jak doganiali to ekipa Nikolaja Jakobsena włączała 3 bieg i kończyło się na co najmniej +2. Jednak Thomas Houtepen n nieco ponad minutę przed końcem rzucił bramkę na remis. W końcówce Niklas Landin obronił siódemkę ten Veldego i mieliśmy do przerwy rezultat 18:17.

Drugą połowę obie ekipy zaczęły bardzo spokojnie i nikt nie mógł odskoczyć na więcej niż dwie bramki. Mówiąc nikt mamy na myśli jedynie Duńczyków, którzy rzucili bramkę na 22:20, jednak Holendrzy nie zamierzali poprzestawać w gonieniu rywala. W 42. minucie Mattias Gidsel indywidualną akcją zdobył bramkę na 25:22, a chwilę później jeszcze podwyższył Simon Pytlick. Dania dynamicznie odjeżdżała, a Steffan Olsson poprosił o czas dla Holendrów.

Na nic się to zdało, bo Duńczycy poprawili się maksymalnie w obronie i Oranje kompletnie się gubili, zrobiło się 30:22. Wynik nie ulegał już znaczącej zmianie, Duńczycy tylko powiększali przewagę i rozbili rywala.

Dania – Holandia 39:27 (18:17)

Dania: Nielsen, Landin, Saugstrup 3, Gidsel 9, Hansen 5, Kirkelokke 2, Jakobsen 1, Mensah, Pytlick 5, Mensing, Damgaard 2, J.Hansen 2, Mollgaard, Lauge 5, Jorgensen 4, M.Landin 1

Holandia: Ravensbergen, Versteijnen, Stavast 1, Schagen 1, Steins 2, Baijens 1, ten Velde 8, Kooij 2, Geenen, Sluijters 3, Kleijkers 1, Smit, Claessens, Houtepen 3, Versteijnen 5