2024-01-14 22:12:20
Michał Szpulak

ME 2024: Dzień sensacyjnych remisów! Niemcy i Węgrzy wygrywają swoje mecze

W wieczornych meczach drugiej kolejki ME 2024 w grupach A,B i C doszło do starć między innymi reprezentacji Niemiec z Macedonią Północną. Grali też Chorwaci z Austriakami.

Reprezentacja Niemiec ostatni raz spotkała się z Macedończykami z Północy podczas Me 2018 w Chorwacji, gdzie w fazie wstępnej padł remis.

Mecz lepiej rozpoczęli faworyci – Julian Koster jak i Johannes Golla byli jasnymi postaciami w ekipie Die Mannschaft. W 19. minucie Juri Knorr wykorzystał błąd rywali i rzucił na pustą bramkę wyprowadzając kolegów na wynik 13:7. Niemcy nie odpuszczali i starali się trzymać przewagę stawiając trudne warunki w obronie. Do przerwy Niemcy prowadzili 18:13.

W drugiej połowie Niemcy nadal dyktowali warunki gry, ale Macedończycy mieli swoje momenty. Choćby Nenad Kosteski i Tomislav Jagurimovski. Niemcy spokojnie dotrwali do końca i wygrali z Macedończykami

Macedonia Północna – Niemcy 24:35 (13:18)

Chorwaci z Austriakami ostatni bój o punkty stworzyli w 2020 roku na ME, kiedy to w Austrii górą byli Chorwaci.

Kowboje z Bałkanów, wicemistrzowie Europy z roku choćby 2020 z przytupem rozpoczęli zmagania przeciwko Austriakom od stanu 5:1 i wydawało się, że ta przewaga z biegiem czasu będzie się tylko powiększać. Austriacy za sprawą Roberta Webera i Borisa Zivkovicia powrócili do meczu. W 20. minucie Nikola Bilyk dał remis Austriakom, a Matej Mandić w chorwackiej bramce nie był już tak skuteczny jak na początku.

Luka Lovre Klarica w 24. minucie rzucił bramkę na 12:10 i Chorwaci powoli znowu łapali oddech. Chorwaci wygrali pierwszą połowę

w drugiej połowie Austriacy nie zamierzali zwalniać tempa . Ekipa z Bałkanów nie potrafiła wejść na swój poziom gry i dawała za dużo miejsca w defensywie Bilykowi czy Zivkoviciowi.

W 48. minucie Mario Sostarić zdobył bramkę na 22:20, Chorwaci nie mogli za bardzo odskoczyć.

Końcówka to wyjście Chorwatów na 3 bramki przewagi po czym… Austriacy w dwie minuty odrobili straty i byli blisko wygrania tego meczu. Spotkanie skończyło się jednak remisem.

Chorwacja – Austria 28:28 (14:12)

Mecze Serbów z Węgrami to zawsze święta wojna dla obu tych reprezentacji. Tym razem obie drużyny spotkały się w ramach ME 2024 w fazie wstępnej, a ostatni raz o punkty zagrały w kwalifikacjach do MŚ 2017, gdzie oba mecze wygrali Węgrzy.

Tutaj w pierwszej połowie nie można było wskazać jednoznacznego faworyta, chociaż to Węgrzy prezentowali się nieco lepiej, a przede wszystkim ich obrotowy Benze Banhidi. Do przerwy było 14:13 dla Madziarów.

W drugiej połowie ekipa Chemy Rodrigueza trzymała poziom gry i nie dawała Serbom wyjść na prowadzenie. Momentami Węgrzy odskakiwali na 3/4 bramki. Ostatecznie mecz skończył się wynikiem 28:27 dla Węgrów.

Serbia – Węgry 27:28 (13:14)