2023-11-28 20:29:46
Tomasz Brzozowski

Górnik Zabrze z awansem do kolejnego etapu LE! Ateny pokonane po raz drugi

Zabrzańska drużyna od pierwszego gwizdka kontrolowała przebieg spotkania i narzucała swoje tempo. Tego nie była w stanie wytrzymać grecka drużyna z Aten. Górnik Zabrze wygrał 30:26 czym zapewnił sobie grę w kolejnej fazie LE.

Górnik Zabrze na kolejkę przed zakończeniem fazy grupowej LE mógł zapewnić sobie awans do następnego etapu tych rozgrywek. Żeby tak się stało wystarczyło zremisować w starciu z AEK Ateny. Jednak sam remis to za mało, bo przecież nadal istnieją realne szanse na 1 miejsce w tabeli. Dlatego spodziewaliśmy się pełnego zaangażowania ze strony Górników.

Tak też się stało bo rywale z Grecji w ciągu 15 minut, byli w stanie zdobyć zaledwie trzy bramki. Brak skuteczności gospodarzy od razu wykorzystali zawodnicy z Zabrze, którzy na tamten moment prowadzili już 9:3. Pierwsze spotkanie rozgrywane w Polsce wyglądało podobnie, bo tam również Górnicy dominowali w całym spotkaniu i ani na chwile nie oddali prowadzenia. Kilkoma znakomitymi paradami popisali się Piotr Wyszomirski i Kacper Ligarzewski. Obaj golkiperzy bronili z blisko 30% skutecznością między słupkami. W 20. minucie nadszedł jednak mały kryzys zespołu gości i nagle z bezpiecznej przewagi zrobiły się tylko 3 bramki różnicy. Jednak pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Górnika Zabrze 15:12.

Poprzednim razem Zabrzanie prowadzili do przerwy 16:12, a jak wiadomo wtedy cały mecz zakończył się dla nich szczęśliwie. Tym razem miało być podobnie i to Polacy rozpoczęli decydujące 30 minut od zwiększenia przewagi nad greckim rywalem. Mimo wielu oddanych rzutów przez Stipe Mandalinicia z Aten, tak mniej niż połowa rzuconych przez niego piłek wpadła do bramki gości (9). Górnicy też mieli swojego bohatera, którym stał się Taras Minotskyi. Rozgrywający 7 razy pokonał bramkarza gospodarzy. Górnik Zabrze konsekwentnie dążył do utrzymania przewagi, co też się mu udało. Cały mecz zakończył się wynikiem 30:26 dla drużyny z Polski, czym zapewniła ona sobie awans do fazy zasadniczej LE.

AEK Ateny – Górnik Zabrze 26:30 (12:15)