2023-06-10 10:12:26

Telekom Veszprem po czterech latach odzyskał mistrzostwo Węgier

Koniec sezonu na Węgrzech! Po emocjonujących finałach Telekom Veszprem został mistrzem kraju.

Węgrzy najpierw rozgrywają sezon zasadniczy, w którym każdy rozgrywa po 26 meczów. Na koniec jest jeszcze dogrywka między dwiema najlepszymi zespołami, a więc Telekomem Veszprem i OTP-Bank Pickiem Szeged. Wcześniej rozgrywano dwa mecze i ten, kto miał na koniec lepszy bilans zostawał mistrzem. Teraz to się zmieniło i trzeba było mieć dwa zwycięstwa (bilans bramek nie miał znaczenia).

Jako, że Pick skończył część zasadniczą na pierwszym miejscu zaczął rywalizację u siebie. Pierwsze spotkanie w Szeged pewnie wygrali gospodarze (31:25). Kolejne spotkanie odbyło się trzy dni później w Veszprem. W razie wygranej Pick cieszyłby się już z mistrzostwa. Tak się jednak nie stało, bo Telekom okazał się zdecydowanie lepszy i dzięki wygranej 34:27 o losach złota miał decydować trzeci meczu.

Ten odbył się w Szeged, lepiej zaczął Telekom, który prowadził już nawet czterema bramkami. Jednak jeszcze przed przerwą Pick odrobił straty i schodząc na przerwę wygrywał 14:12. Po wznowieniu gry gospodarze wygrywali już 16:12. Jednak później Veszprem rzuciło się w szaloną pogoń i zaczęło odrabiać straty. W pewnym momencie gospodarze wygrywali jeszcze 18:17, ale zaczęli popełniać błędy, co skrzętnie wykorzystało Veszprem, które odskoczyło na 23:19. Telekom nie wypuścił już prowadzenia i wygrał 31:27.

Dla Telekomu to pierwsze mistrzostwo Węgier od 2019 roku. W 2020 roku nie udało się wyłonić złotego medalistę, a w 2021 i 2022 najlepszy był Pick Szeged.