2023-01-20 23:30:07
Michał Szpulak

MŚ 2023: Szwecja wygrywa z Islandią i melduje się w ćwierćfinale!

Reprezentanci Szwecji zagrała swój drugi mecz w fazie głównej na MŚ 2023. Przeciwnikiem Szwedów był czarny koń tych mistrzostw czyli kadra Islandii.

Kapitalnie mecz zaczęli Szwedzi, Tobias Thulin bronił rzuty, a Skandynawowie wyszli na prowadzenie 3:0. Szwedzi długo utrzymywali prowadzenie dwiema/trzema bramkami, lecz Bjarki Elisson w końcu dał kontakt swojej drużynie (9:10).

Odinn Rikhardsson dał w końcu remis, a po chwili było już 12:11 dla ekipy Gudmundura Gudmundssona. Viktor Hallgrimsson pojawił się w bramce i też bardziej pomagał swojej ekipie.

Szwedzi zaczęli się gubić w ataku, a Islandczycy wyprowadzali zabójcze wręcz kontry. Złapali odpowiedni rytm, który pozwolił im na większą swobodę w ataku pozycyjnym.

Pod konie pierwszej połowy Lucas Pellas dał bramkę wyrównującą swojej drużynie i tak naprawdę wszystko zaczynało się od nowa. Do przerwy Szwedzi prowadzili 17:16.

Drugą połowę świetnie zaczął Andreas Palicka, który odbił rzut, ale przy kontrze poszarpał na podłodze Vidarssona, za trzymanie piłki Islandczyk dostał dwie minuty a Szwed za szarpanie także powędrował na ławkę kar.

Szwedzi po kilku minutach znowu odskoczyli, tym razem na cztery trafienia. Islandzkie problemy zaczęły się piętrzyć, a Gudmundsson i spółka nie mieli za bardzo recepty momentami jak skruszyć ten szwedzki mur w najważniejszych momentach.

Niclas Ekberg rzucił siódemkę na 28:24, po chwili też Palicka wybronił rzut Islandczyków i ekipa z Wyspy Gejzerów była bezradna. Szwedzi zasłużenie wygrali ten mecz i awansowali do ćwierćfinału mistrzostw świata.

MVP meczu został wybrany Andreas Palicka.

Islandia – Szwecja 30:35 (16:17)