2023-01-18 22:01:27

Gra lepsza, ale bez zwycięstwa. Hiszpania pokonała Polaków

Porażką zakończył pierwszy mecz w rundzie głównej mistrzostw świata. Polacy przegrali w Tauron Arenie Kraków z Hiszpanami 23:27.

Na dwie zmiany w składzie zdecydował się trener Patryk Rombel, w miejsce Jakuba Skrzyniarza pojawił się Mateusz Kornecki, a w miejsce Piotra Chrapkowskiego pojawił się wracający po meczu przerwy Tomasz Gębala. Niestety już 2. minucie boisko z jakimś urazem opuści jeden z liderów w naszej drużynie – Przemysław Krajewski, który na boisku wrócił w drugiej połowie.

Wszyscy, którzy mieli w pamięci mecz ze Słowenią mogli odetchnąć z ulgą, bo Polacy dotrzymywali kroku faworyzowanym Hiszpanom. Dobrą zmianę w bramce dał Mateusz Kornecki (zastąpił Adama Morawskiego), który debiutował w tym turnieju. Po jego dobrych paradach w 21. minucie mieliśmy. Cztery minuty zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego odskoczyli na 14:11 i o czas poprosił Patryk Rombel. Jego zawodnicy przed przerwą zmniejszyli straty do jednej bramki, a to zwiastowało ogromne emocje w drugiej połowie.

Po wznowieniu gry najpierw obie drużyny nie mogły przez trzy minuty rzucić bramki, aż w końcu przełamał się Szymon Sićko i było 16:16. Obie drużyny miały problemy ze skutecznością, jednak wcześniej z tego kryzysu wyszli Hiszpanie, w ciągu piętnastu minut po przerwie nasi zawodnicy rzucili ledwie dwie, przy pięciu rywali. W chwili, gdy Polska przegrywała już 17:21 o kolejną przerwę poprosił trener Rombel. Chwilę później dobrą zmianę dał Piotr Jędraszczyk, który nie bał się brać na siebie odpowiedzialności. Dzięki jego bramkom przewaga Hiszpanów przestała rosnąc.

W 51. minucie sędziowie musieli skorzystać z systemu VAR. Obejrzeli powtórki i zdecydowali, że jedna z akcji defensywnych Patryka Walczaka była zbyt ostra. Obrotowy został ukarany czerwoną kartką. Później udało się zmniejszyć straty do dwóch goli (22:24, w 55. minucie). Niestety na więcej nie było ich już stać i z wygranej cieszyła się Hiszpania.

Hiszpania – Polska 27:23 (16:15)

Hiszpania: Perez de Vargas, Corrales - Pecina, Maqueda, Fernandez Perez 4, A. Dujshebaev 4, Sole Sala 2, Figueras 4, Garcianda, Canellas 3, Casado 1, Guardiola 2, Valera Rovira 2, Sanchez-Migallon, D. Dujshebaev 2, Odriozola 3

Polska: Kornecki, Morawski - Daszek, Jędraszczyk 4, Olejniczak 2, Komarzewski, Walczak, Bis 2, Sićko 7, Pietrasik, Czuwara 3, Moryto 5, Krajewski, M. Gębala, Działakiewicz, T. Gębala