2022-07-04 08:31:33
Redakcja

Hiszpanki i Chorwaci triumfują w IHF Global Tour

Słońce, ogromne emocje i piłka ręczna plażowa w najlepszym możliwym wydaniu – inauguracyjny turniej pierwszej edycji IHF Global Tour za nami! Na plaży Lotos Stadionu Gdańskiego najlepsze okazały się reprezentantki Hiszpanii i reprezentanci Chorwacji. Polki były czwarte, Polacy – trzeci.

W turnieju w Gdańsku udział wzięły po cztery reprezentacje męskie i żeńskie – oprócz kadry Polski, na inauguracji IHF Global Tour wystąpiły również zespoły Niemiec, Chorwacji i Hiszpanii. Drużyny mierzyły się ze sobą w systemie „każdy z każdym”, a później, w zależności od zajętego miejsca, zapewniały sobie awans do finału bądź meczu o brąz.

Nieudane rozpoczęcie zaliczyły Niemki, które przed tygodniem zdobyły tytuł mistrzyń świata. Na otwarcie zmagań w Gdańsku przegrały jednak po konkursie shoot-outów z Chorwatkami. W drugim meczu Polki uległy Hiszpankom 0-2.

W rywalizacji panów dobrze zaczęli Niemcy, którzy bez większych problemów poradzili sobie z reprezentacją Hiszpanii, wygrywając 2-0. Nieco bardziej wyrównane było spotkanie pomiędzy Chorwatami a ekipą Biało-Czerwonych. Polacy w obu setach byli blisko przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę, ale ostatecznie musieli uznać wyższość aktualnych mistrzów świata.

W dalszej części turnieju równych sobie nie miały Hiszpanki – najpierw pokonały w trzech setach Niemki, tym samym rewanżując się za porażkę w niedawnym finale MŚ. Później wygrały 2-0 z kadrą Chorwacji. W pozostałych spotkaniach reprezentacja Polski zwyciężyła Chorwatki po konkursie shoot-outów, ale uległa mistrzyniom świata, Niemkom, 0-2.

Tym samym miejsce w finale zapewniły sobie Hiszpanki i Niemki, a w meczu o trzecią lokatę zmierzy się miały ze sobą Polki i Chorwatki.

Dużo bardziej skomplikowane okazały się rozstrzygnięcia mężczyzn. Najskuteczniejsi na tym etapie byli Hiszpanie, którzy pokonali po shoot-outach Chorwatów, a następnie bez straty seta odprawili Polaków. Biało-czerwoni musieli uznać wyższość Niemców (1-2), a Chorwaci na zakończenie zmagań „w grupie” wygrali 2-0 właśnie z kadrą Niemiec.

Wyrównane starcia sprawiły, że o awansie do finału zadecydowały szczegóły – ostatecznie znaleźli się w nim Niemcy i Chorwaci, a walka o brąz przypadła reprezentacjom Polski oraz Hiszpanii.

W meczu o brązowy medal Chorwatki zrewanżowały się Polkom za wcześniejszą porażkę, wygrywając 2-0. W pierwszym secie Biało-czerwone miały spory problem ze skutecznością. Poprawiły ją jednak w drugim, w którym do wyrównania i przedłużenia szansy na stanięcie na najniższym stopniu podium brakło niewiele. Ostatecznie brąz przypadł Chorwatkom.

- Końcówka tego meczu była niezwykle zacięta, ale zazwyczaj tak to wygląda, gdy walka jest wyrównana. Zabrakło nam chłodnej głowy. W pierwszym secie szwankowała skuteczność, ale to był nasz czwarty mecz na tym turnieju, więc myślę, że to też kwestia zmęczenia. Chciałabym pochwalić naszą obronę, bo widzieliśmy kilka akcji wybronionych z rzędu, więc zarówno bramka, jak i dziewczyny w polu zrobiły coś niesamowitego – podsumowała spotkanie Alicja Ślęzak, jedna z liderek polskiej ekipy.

Mnóstwo emocji przyniosło starcie o trzecie miejsce panów, w którym reprezentacja Polski pokonała Hiszpanię 2-1. Polacy rozegrali świetnego pierwszego seta, w czym spora zasługa Krystiana Matusiaka w bramce Biało-czerwonych. Po zmianie stron walka toczyła się punkt za punkt. Hiszpanie wygrali druga odsłonę meczu po trafieniu zdobytym w zasadzie równo z końcową syreną, a w konkursie shoot-outów musieli uznać wyższość rywali.

W finale pań Hiszpanki nie dały najmniejszych szans Niemkom, wygrywając 2-0. Mistrzynie świata po raz drugi na turnieju musiały przełknąć gorycz porażki, gdyż tym razem oba sety kadra Hiszpanii wygrała z dużą przewagą punktową i ostatecznie triumfowała w inauguracyjnym turnieju IHF Global Tour.

Dużo bardziej wyrównane było finałowe starcie mężczyzn, w którym 2-1 wygrali Chorwaci. Pierwszy set padł jednak łupem Niemców. W drugim wyraźnie lepsi byli już ich przeciwnicy, a wysoką skuteczność przenieśli również do konkursu shoot-outów. Ostatecznie swoją dominację potwierdzili mistrzowie świata z Chorwacji. Kibice licznie zgromadzenie na Lotos Stadionie w Gdańsku mogli oglądać piłkę ręczną plażową w naprawdę najlepszym możliwym wydaniu. IHF Global Tour powstał właśnie po to, by zapewnić możliwość i ciągłość grania na najwyższym poziomie, urozmaicić rywalizację międzypaństwową, a tym samym promować i rozwijać dyscyplinę. Ma się odbywać cyklicznie i z roku na rok odwiedzać kolejne miasta – miejmy nadzieję, że niedługo wróci do Polski.

Organizatorem turnieju w Gdańsku był Związek Piłki Ręcznej w Polsce, a współorganizatorami Fundacja Modern Sport, Warszawsko-Mazowiecki Związek Piłki Ręcznej oraz Lotos Stadion Letni. Sponsorem strategicznym projektu był Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A