2022-01-20 19:26:04
Michał Szpulak

ME 2022: La Furia Roja z furią odprawia Niemców w hicie!

Reprezentacja Hiszpanii w klasyku pokonała Niemców w swoim pierwszym meczu fazy głównej ME 2022. Los Hispanos są coraz bliżej awansu do półfinału imprezy.

Starcia Hiszpanów z Niemcami zawsze są wielkim wydarzeniem, bo to jednak jeden z europejskich klasyków piłki ręcznej. W ostatnich latach zdecydowanie lepiej w tych bezpośrednich pojedynkach radzą sobie Hiszpanie, którzy wygrali na IO w Tokio 28:27, na MŚ 2021 w Egipcie 32:28 i na ME 2020 33:26. Ostatnie zwycięstwo Niemców to MŚ 2019 31:30.

Mecz zaczął się bardzo wyrównanie, a Julian Koster i Agustin Casado prowadzili swoje ekipy przez tą część partii. Brak Joana Canellasa u Hiszpanów mógł osłabić lewą połówkę, bo nie wiadomo było jak Antonio Garcia wytrzyma długie granie z poważnym rywalem.

W 20. minucie Patrick Wiencek rzucił bramkę na 10:9, za chwilę odpowiedział mu jego vis a vis Adria Figueras. Wyglądało to jak idealne odbicie lustrzane, bo żadna z drużyn nie chciała uciec na więcej niż jedną bramkę. W końcu po kontrze zrobili to Hiszpania, a mianowicie Aleix Gomez (14:12). Ostatecznie do przerwy La Roja prowadziła z Niemcami takim właśnie wynikiem.

Początek drugiej połowy to błędy Niemców i Hiszpanów w ataku pozycyjnym, jednak to Niemcy mieli większy problem ze sforsowaniem obrony zawodników Jordiego Ribery. Kapitalnie piłki odbijał Gonzalo Perez de Vargas, a Ferran Sole dał swojej ekipie w końcu cztery bramki przewagi. Po chwili zanosiło się na pogrom, gdyż Hiszpanie rzucili jeszcze trzy bramki i na tablicy wynikółw mieliśmy 19:12

Niemcy nie rzucili bramki aż…13 minut, po czym ze skrzydła trafił w końcu Patrick Zicker. Hiszpanie nie mieli problemu z konstrukcją akcji, podwajaniem zawodników w drugiej linii i płynnym przechodzeniem w krzyżówki, co robiło wielkie problemy Niemcom. Hiszpanie w zasadzie kontrolowali wynik meczu już do końca i ostatecznie pokonali Die Mannschaft.sześcioma bramkami.

MVP meczu zostął wybrany Antonio Garcia. Najwięcej bramek u Niemców rzucili Johannes Golla i Patrick Zicker (po 4), u Hiszpanów Jorge Maqueda (6 goli).

Niemcy - Hiszpania 23:29 (12:14)