2022-01-13 22:06:15
Michał Szpulak

ME 2022, gr C: W klasyku mistrzowie olimpijscy pokonują Chorwację

W jednym z klasyków piłki ręcznej Chorwacja po raz kolejny uległa Les Bleus, jednak osłabienia dały o sobie znać. Francuzi bezlitośnie wypunktowali wicemistrzów Europy.

Mecz kapitalnie rozpoczął Dika Mem rzutem bieżnym pokonał bramkarza Chorwatów. Ivana Pesicia, ale odpowiedział mu jeszcze lepszym rzutem Ivan Martinović. Chaos pojawiał się w obu ekipach, ale kapitalna wrzutka Mema do Kentina Mahe dała dwie bramki zaliczki Francuzom, a po kontrze zrobiło się 4:1. Po tak krótkim fragmencie meczu można było powiedzieć, że Dika Mem już zasłużył….na MVP. Chorwaci mieli problemy z zatrzymaniem bardo mobilnych mistrzów olimpijskich z Tokio. W 9. minucie zrobiło się już 2:7.

W 20. minucie zawodnik Orlenu Wisły Płock popisał się kapitalnym rzutem, a po kilku sekundach Vincent Gerard zemścił się na nim kapitalną interwencją. Chorwaci kiedy już mogli się zbliżyć, to psuli sytuację a bohaterem stawał się Gerard. Ostatecznie Marin Sipić na dwie sekundy przed gwizdkiem kończącym pierwszą część rzucił na 11:13 i nieco dał nadzieję swojej kadrze na druga połowę.

Druga połowę także zaczął Dika Mem od… dwóch trafień z rzędu w przeciągu niecałej minuty. Prawy rozgrywający Blaugrany sowicie pracował na tytuł najlepszego gracza meczu. Francja zatrzymywała się tylko fragmentami, a osłabieni Chorwaci nie za bardzo mieli jak odpowiedzieć na dłuższą metę.

Świetnie również adaptował się Dylan Nahi, który rzucił bramkę na 20:16 i nic nie wskazywało, że Chorwaci jeszcze zagrożą swoim oponentom znad Loary i Rodanu. W 47.minucie Zvonimir Srna otrzymał dwie minuty kary przy stanie 19:21, a po chwili również David Mandić. Kowboje musieli radzić sobie….w potrójnym osłabieniu, co zdarza się niezwykle rzadko.. Francja ostatecznie spokojnie dowiozła satysfakcjonujący wynik.

MVP meczu został Dika Mem, Tin Lucin rzucił cztery bramki, Leon Susnja zanotował dwa trafienia. Dylan Nahi z kolei zanotował jedną, ale ważną bramkę.

Chorwacja  - Francja 22:27 (11:14)