2021-12-15 09:41:16
Artykuł sponsorowany

Kamera sportowa i 2 inne gadżety idealne na prezent dla zapalonych sportowców

Sportowcy, zarówno zawodowi, jak i amatorzy, którzy chcą osiągać coraz lepsze wyniki w trenowanej dyscyplinie, inwestują w różnego rodzaju urządzenia i gadżety, mające ułatwić im mierzenie rezultatów. Jednym z często wybieranych jest kamera sportowa, a zaraz za nią smartwatch lub smartband.

  1. Kamera sportowa
  2. Co oprócz kamer sportowych?

Wśród innych propozycji pojawiają się również słuchawki do biegania i nawigacja rowerowa lub piesza. Ich wybór nie jest jednak tak łatwy jak w przypadku kamery sportowej czy smartbandu, ponieważ w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Kamera sportowa

Kamery sportowe uważane są za gadżety, które przydają się głównie sportowcom uprawiającym sporty wyczynowe. Efektowna jazda na deskorolce lub rolkach, wspinaczka czy jazda górska na rowerze mogą przysporzyć wielu emocji, a nagrywanie własnych wyczynów posłużyć do ich analizy lub publikowania na blogu, stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Nagrywanie z perspektywy osoby trzeciej nie zawsze jest możliwe, a remedium na ten problem stanowi właśnie kamera sportowa. Można ją bez problemu przyczepić do kasku, kierownicy roweru lub innego elementu wyposażenia sportowca. Jest mała, poręczna i funkcjonalna, a duża grupa użytkowników ceni ją również za możliwość używania w wielu innych sytuacjach.

 

Decydując się na kamerę sportową jako prezent dla sportowca, warto wziąć pod uwagę, jaką dyscyplinę sportu uprawia i jakie funkcje urządzenia będą dla niego przydatne. Wśród dostępnych na rynku kamer sportowych, wiele modeli wyróżnia wodoodporność, dzięki której urządzenia można używać do nagrywania pod wodą, a także długi czas pracy na baterii bez konieczności dodatkowego ładowania. Najlepsza kamera sportowa to taka, która jest dopasowana do potrzeb użytkownika. Są jednak również uniwersalne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem. Należą do nich:

  • rozdzielczość kamery sportowej wyrażona w kl./s lub fps. Im wyższa jest rozdzielczość, tym ostrzejsze zdjęcia będzie rejestrować sprzęt. Kamera sportowa Full HD nagrywa w rozdzielczości 1920x1080 pikseli, minimum 60 kl/s, z kolei kamera 4K cechuje się rozdzielczością 3840x2160 pikseli i działa bardzo płynnie, z prędkością co najmniej 30 kl/s.
  • szerokokątny obiektyw - w trakcie wyczynów sportowych nie ma miejsca na precyzyjne kadrowanie zdjęć i nagrań, dlatego tak ważne jest szybkie uchwycenie wszystkich niezbędnych szczegółów.
  • stabilizacja obrazu - eliminuje efekt rozedrgania nagrań, spowodowanego, np. drżeniem rąk. Tę funkcję często zastępuje dodatkowe akcesorium do kamery, tzw. gimbal.
  • automatyczne zapisywanie filmu i zdjęć, niezbędne podczas uprawiania sportu.
  • czas pracy na baterii - im dłuższy, tym lepszy; w standardowych modelach rzadko przekracza 1h.

Najlepsze kamery sportowe posiadają również liczne funkcje dodatkowe. Dobra kamera sportowa umożliwia nagrywanie filmów poklatkowych (funkcja timelapse) lub materiałów w zwolnionym tempie (slow motion), jest sterowana głosem i wyposażona w moduł łączności bezprzewodowej, ułatwiający połączenie, np. ze smartfonem.

Kamery sportowe sprawdzą się głównie dla osób, które chcą nagrywać swoje treningi i utrwalać dokonania. Ten sprzęt nagra wszelkie popisy sportowe, a dzięki dodatkowym funkcjom, nagrania te będzie można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Modele funkcjonalne, takie jak kamera sportowa Xiaomi, można kupić już za niecałe 500 zł. Na rynku dostępne są również droższe kamery sportowe, których cena wykracza poza 1000 zł, jednak przed ich zakupem warto rozważyć, czy użytkownik w pełni wykorzysta możliwości tego sprzętu.

Co oprócz kamer sportowych?

Miłośników sportów zimowych, wytrzymałościowych i wyczynowych mogą zainteresować nie tylko kamery sportowe, ale także gadżety pozwalające na mierzenie efektywności treningów. Taką możliwość daje m.in. smartband, a więc sportowa opaska, mierząca podstawowe parametry życiowe oraz zbierająca dane o wykonywanej aktualnie aktywności. Takie opaski mają wiele funkcji, m.in. pomiar ilości wykonanych kroków, pomiar tętna, natlenowania krwi, czy ilości spalonych kalorii. Nawet najprostsze modele pozwalają na nawiązanie łączności z niemal każdym smartfonem, na którym z kolei można zainstalować odpowiednią aplikację, gromadzącą dane zbierane przez opaskę i analizującą je w czasie rzeczywistym.

Bardziej zaawansowane, ale i droższe od smartbandów, są smartwatche. Inteligentne zegarki wyglądają zjawiskowo i posiadają wiele funkcji, których brakuje w sportowych opaskach. Smartwatch można z łatwością dopasować do indywidualnych wymagań użytkownika. Sprawdzi się jako sprzęt monitorujący efekty treningów nawet w ekstremalnych warunkach, bez względu na warunki atmosferyczne. Modele cechujące się obudową wodoodporną mogą być używane podczas uprawiania sportów wodnych. Podobnie jak smartbandy, współpracują z dedykowaną aplikacją na smartfony, a dodatkowo pozwalają na zdalną obsługę telefonu, wykonywanie połączeń, pisanie smsów czy rozmowę przez popularne komunikatory internetowe.