2021-10-11 12:33:37
Wojciech Staniec

Polacy na mistrzostwach świata 2023 będą grali w Katowicach. Tu też odbędzie się mecz otwarcia

Wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa świata 2023 w piłce ręcznej. Zorganizują je wspólnie Polska i Szwecja. Wiadomo już, że mecz otwarcia odbędzie się w Katowicach, tu też będą stacjonować Polacy.

W sumie podczas mundialu, w którym zagrają 32 drużyny rozegranych będzie 112 meczów. 61 meczów odbędzie się w Polsce, a 21 spotkań w katowickim Spodku. W tym miejscu odbędzie się też mecz otwarcia oraz tu Polacy zagrają mecze w fazie grupowej.

- Mistrzostwa świata to największa i najbardziej prestiżowa impreza w piłce ręcznej, przyjadą do nas 32 najlepsze drużyny na świecie. Takiego wydarzenia w polskim handballu nie mieliśmy. Niedawno organizując Euro 2016 odnieśliśmy duży sukces, a więc umiemy organizować duże imprezy. Cieszymy, że jednym z gospodarzy będą Katowice oraz Hala Spodek, która jest ikoną naszego kraju. Miasto Katowice i Województwo Śląskie będą areną 21 meczów mistrzostw świata. Spodek ugości 11 stycznia mecz otwarcia, będzie też areną wszystkich meczów Polaków w fazie grupowej – mówił zadowolony prezes ZPRP, Henryk Szczepański.

Partnerem turnieju będzie Województwo Śląskie. - Cieszę się, że naszym regionie odbędzie się tak prestiżowa impreza. Jednym z naszych głównych celów jest przyciąganie największych imprez sportowych – nie kryje Wojciech Kałuża, wicemarszałek Województwa Śląskiego. - Dziękujemy za zaufanie, jakim obdarzono nas jako miasto i jako region – dodał prezydent Katowic, Marcin Krupa.

W poniedziałek podpisano umowę intencyjną w tej sprawie. Doszło do niej na Stadionie Śląskim, który na stałe zapisał się w historii polskiej piłki ręcznej. - 1 maja 1962 odbył się tutaj mecz reprezentacji Śląska z Magdeburgiem, na którym było 62 tysiące widzów i to rekord jeżeli chodzi o mecze piłki ręcznej w Polsce – wyjaśnia profesor Bogdan Sojkin, pierwszy wiceprezes ZPRP.

Wkrótce powinniśmy poznać też pozostałych gospodarzy mistrzostw świata.