PGNiG Superliga uczci 100-lecie niepodległości specjalnym meczem. Zawodnicy wystąpią w wyjątkowych koszulkach

Autor: Redakcja, 08-11-2018, 11:29

Mecz Niepodległościowy to wspaniała okazja do świętowania odzyskania niepodległości. Spotkanie rozegramy w Gdańsku – symbolicznym mieście upadku komunizmu i wolności. Zawodnicy wystąpią w strojach z podobizną Józefa Piłsudskiego twórcą Legionów Polskich i jednym z ojców wolnej Polski, a na koszulkach pojawi się oficjalny logotyp obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości - Niepodległa. Samo wydarzenie będzie miało wyjątkową biało-czerwoną oprawę. 

REKLAMA

„…w ciągu dnia koledzy biegali za szmacianką: zabawa ta podbiła ich serca, grali cale dnie, zapominając, że są internowani”. – Władysław Broniewski.

Pojawienie się piłki ręcznej w Polsce zbiegło się w czasie z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. Polscy legioniści internowani w jenieckim obozie w Szczypiornie, obecnie dzielnicy Kalisza, w ramach życia obozowego często uczestniczyli w zajęciach gimnastycznych. Już na samym początku internowania do programu zajęć wprowadzono, nieznaną wcześniej w Polsce grę - piłkę ręczną. Legioniści szybko się jej nauczyli i nazwali „Szczypiorniakiem”.

- Jeśli kiedyś wyjdziemy z obozu żywi, a nowa rozumniejsza gra zyska prawa obywatelstwa u innych miłośników sportu, wówczas ten jeden choćby wynalazek będzie nas bronił przed zarzutami bezowocnego pobytu w Szczypiornie – notował Ludwik Dudziński, internowany legionista.

Gospodarze - Energa Wybrzeże Gdańsk - to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn PGNiG Superligi, dziesięciokrotni mistrzowie Polski i jedna z najdłużej grających zespołów w Lidze.. Ich rywale – Gwardia Opole to czwarta drużyna poprzedniego sezonu i półfinalista PGNiG Pucharu Polski, z najlepszym zawodnikiem PGNiG Superligi sezonu 17/18 Adamem Malcherem w składzie.

O 12:00 11 listopada włączymy się także w akcję "Niepodległa do Hymnu", czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Wszyscy kibice zebrani w hali AWFiS w Gdańsk razem z zawodnikami i sztabami szkoleniowymi odśpiewają Hymn Polski.

Energa Wybrzeże Gdańsk – Gwardia Opole 11.11.2018 r. godz. 12:45, transmisja w nSport+ Hala AWFiS.

źródło i fot.: inf. prasowa

REKLAMA

Dodaj komentarz