2021-01-29 21:59:14

MŚ 2021: Wojna nerwów w ostatnich sekundach! Dania wywalczyła awans do finału

Dania zagra w finale mistrzostw świata 2021! Od samego początku meczu Hiszpanie musieli gonić rywali i walczyli do samego końca, ale po zaciętej rywalizacji ostatecznie podopieczni Nikolaja Jacobsena zwyciężyli 35:33.

W drugim półfinałowym starciu oglądaliśmy handballową ucztę – aktualni mistrzowie świata i mistrzowie olimpijscy kontra mistrzowe Europy. Od pierwszych minut pojedynku tempo meczu było bardzo szybkie. Początek spotkania lepiej wyglądał po stronie Danii, która rozpoczęła mecz od prowadzenia 2:0. Hiszpanie musieli gonić zmobilizowanych rywali, ale dopiero w 3. minucie zdobyli pierwszą bramkę (Ferran Sole Sala). Podopieczni Jordi Ribery z trudem przebijali się przez twardą defensywę przeciwników, a jeśli udało się zawodnikom wypracowywać dobre pozycje rzutowe, zespół popisywał się pięknymi bramkami.

W 7. minucie Dania miała szansę podwyższyć swoją przewagę do trzech oczek, ale skuteczny w bramce był Gonzalo Pérez de Vargas. Z każdą kolejną akcją na parkiecie rozkręcali się Duńczycy, których nie potrafili zatrzymać mistrzowie Europy. W 14. minucie Mikkel Hansen posłał "bombę" w stronę bramki rywala, podwyższając prowadzenie na 10:7. Po chwili Hiszpanie pomylili się w ataku, a rywale wykorzystali kontrę i po trafieniu Magnusa Saugstrup Jensena Dania wygrywała już 11:7. Natychmiast o czas poprosił szkoleniowiec Hiszpanów.

Mistrzowie Europy nie zamierzali się poddawać i konsekwentnie odrabiali straty. Drużyna Nikolaja Jacobsena prowadzenie i i ostatecznie do przerwy wygrywali tylko 18:16.

W drugiej części starcia zmotywowani Duńczycy nie zwalniali tempa. Podopieczni Nikolaja Jacobsena postawili agresywną obronę, dobre interwencje notował Kevin Miller, a zawodnicy wykorzystali kontrataki. Efekt? Prowadzenie 20:16. Różnica bramkowa powiększała się, a Hiszpanie mieli coraz większe problemy.

Zespół Jordi Robery w kolejnych minutach starcia poprawili swoją obronę, która zmuszała rywali do popełniania błędów. W 41. minucie rzutem do pustej bramki popisał się Aleix Gomez Abello (23:25) i Hiszpania szła za ciosem. Duńczycy zanotowali słabszy okres gry, który wykorzystywali przeciwnicy. Hiszpanie mieli okazjię do złapania oczka kontaktowego, ale świetnie obronił rzut rywali Niklas Landin Jacobsen. Natychmiast o chwilę przerwy poprosił Nikolaja Jacobsen.

W 45. minucie po bramce Alexa Dujshebava Hiszpania zniwelowała różnicę do jednego trafienia (25:26). Końcówka starcia była  bardzo nerowowa, a kluczową interwencję w 58. minucie Gonzalo Pérez de Vargas. Hiszpania miała szansę wyrównać wynik starcia i o chwilę przerwy poprosił Jordi Ribera. Po rozmowie ze szkoleniowcem Hiszpanom nie udało się doprowadzić do remisu, piłka odbiła się od poprzeczki. Dania nie dała sobie wyrwać zwycięstwa z rąk i ostatecznie wygrała 35:33, meldując się w finale mistrzostw świata 2021.

Hiszpania - Dania 33:35 (16:18)