2020-01-12 18:32:53
Mateusz Kaleta

Jedenaście bramek Lazarova to za mało. W starciu z Macedonią Północną lepsi Czesi

Czechy odniosły pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach Europy. Nasi południowi sąsiedzi odrobili straty z pierwszej połowy w meczu z Macedonią Północną i pokonali rywalil 27:25. Szczypiornistom z Bałkanów do zwycięstwa nie wystarczyło nawet 11 bramek znakomitego Lazarova. Dobre spotkanie rozegrał także piłkarz Orlen Wisły - Ondrej Zdrahala.

Przed dwoma laty Czesi zajęli na mistrzostwach Europy szóste miejsce i był to ich najlepszy wynik od 1996 roku. Teraz, po porażce w pierwszym meczu z Austrią, drużyna potrzebowała zwycięstwa, aby pozostać w grze o wyjście z grupy. To udało się szczególnie dzięki dobrej grze duetu: Kasparek-Zdrahala.

Pierwszy z nich był najskuteczniejszym zawodnikiem w zespole i zakończył spotkanie z siedmioma bramkami. Rozgrywający Orlen Wisły Płock trafił pięciokrotnie. 36-latek zapowiedział, że tegoroczne Euro jest już jego ostatnim. W poprzedniej edycji został królem strzelców. Między słupkami czeskiej bramki bronił także inny zawodnik znany z polskiej ligi - Martin Galia (NMC Górnik Zabrze).

W pierwszej połowie górą była Macedonia Północna, której grą dyrygował niesamowity Kirił Lazarov. W pierwszym meczu przeciwko Ukrainie zawodnik HBC Nantes zdobył osiem goli. W niedzielę był jeszcze skuteczniejszy - trafił do siatki aż jedenaście razy! To nie wystarczyło jednak do zwycięstwa. Po wyjściu z szatni Czesi błyskawicznie odrobili dwie bramki straty z pierwszej połowy i przejęli prowadzenie. Remis na tablicy pojawił się jeszcze na kilka minut przed końcem, ale zespół Jana Filipa nie dał sobie wyrwać zwycięstwa z rąk. Czechy pokonały Macedonię Północą 27:25, a to oznacza, że obie drużyny mają na swoim koncie po jednym zwycięstwie i porażce.

Czechy - Macedonia Północna 27:25 (9:11)

Czechy: Galia, Mrkva - Babak 5, Becvar, Cip 3, Horak 2, Hrstka 3, Jurka, Kasparek 7, Klima, Mojzis, Mubenzem, Solaka, Vanco 1, Zdrahala 5, Zeman 1

Maceodnia Północna: Mitrevski, Ristovski - Manaskov 5, Velkovski, Stoilov 1, Lazarov 11, Markoski, Taleski 2, Kuzmanovski 1, Tankoski 1, Georgievski 4, Krstevski, Popovski, Peshevski, Madjovski, Mishevski