2023-04-30 19:35:13

Koncertowa gra Polaków. W drugiej połowie dali sobie rzucić ledwie pięć bramek

Wysokie zwycięstwo reprezentacji Polski, która pokonała Łotwę 31:14.

Mecz Polska – Łotwa był ostatnim spotkaniem reprezentacji Polski w eliminacjach do mistrzostw Europy. Biało-czerwoni już po tym jak w czwartek wygrali na wyjeździe z Włochami i zapewnili sobie awans na turniej, który na początku przyszłego roku zostanie rozegrany w Niemczech.

Polacy zaczęli ten mecz od mocnego uderzenia, bo ładne bramki rzucili Szymon Sićko i Kamil Syprzak. Trener Marcin Lijewski od pierwszych minut postawił na Marcela Jastrzębskiego w polskiej bramce. Biało-czerwoni grali dobrze, co przekładało się na szybki odjazd. W 7. minucie odskoczyli na 6:1 i o czas poprosił trener Łotyszy, Davor Cutura.

Chwilę później w reprezentacji Polski debiut zaliczył Ksawery Gajek, który na co dzień gra w hali, gdzie odbywał się ten mecz, czyli w Arenie Ostrów (Gajek jest zawodnikiem Arged KPR Ostrovii). W pewnym momencie Łotysze zmniejszyli straty do trzech bramek, ale dostali karę dwóch minut, co błyskawicznie wykorzystali Polacy odskakując na 13:7.

Biało-czerwoni cały czas powiększali przewagę i w 42. minucie wygrywali już różnicą dziesięciu bramek (21:11), chwilę później z karnego trafił Arkadiusz Moryto i było już 22:11. Kapitalnie wyglądała też gra w obronie, przez siedemnaście pierwszych minut drugiej połowy nasza drużyna dała sobie rzucić ledwie dwie bramki (a w całej drugiej połowie pięć). Kapitalnie w bramce spisywał się Jakub Skrzyniarz, który dostał nagrodę za MVP spotkania. W 49. minucie premierową bramkę w kadrze rzucił Gajek. Do samego końca zdecydowanę przewagę mieli Biało-czerwoni, którzy efektownie wygrali.

W trakcie przerwy pożegnano Krzysztofa Lijewskiego, który przez wiele sezonów stanowił o sile reprezentacji Polski. Wraz z kadrą sięgnął po trzy medale mistrzostw świata, zagrał z nią na dwóch Igrzyskach Olimpijskich.

Polska - Łotwa 31:14 (16:9)

Polska: Jastrzębski, Skrzyniarz - Przytuła 2, Daszek, Jędraszczyk 4, Olejniczak 1, Komarzewski 3, Bis 1, Sićko 1, Paterek 1, Ossowski 1, Syprzak 3, Moryto 8, Dawydzik 1, Gajek 2,