2019-01-20 21:55:00
Patryk Dziadura

MŚ 2019: Spacer Mistrzów Świata. Fatalny początek Islandczyków ustawił mecz

Zawodnicy z kraju gejzerów choć nie pozostawili po sobie złego wrażenia, to jednak beznadziejny początek w ich wykonaniu pozostawił niesmak, przez co bez większych problemów Francuzi wykonali swoje zadanie i mogą myśleć o środowym meczu z Chorwacją.

Wikingowie zaczęli w najgorszym możliwym stylu, który rzutował na resztę spotkania. W pierwszych trzech akcjach stracili piłkę, golkiper bronił z dość łatwych pozycji i tylko ich agresywna obrona oraz pasywność w szeregach francuskiej ofensywy, uchroniła ich przed wyższą stratą niż 0:6. Najlepiej świadczy o tym fakt, że najlepszym strzelcem w tym czasie był Vincent Gerard, dwukrotnie trafiając do bramki, a raz jeszcze do pustej sieci trafił Nikola Karabatić. Fatalną passę w 13. minucie przełamał Elvar Orn Jonsson rzutem z biodra.

Odkąd został zmieniony starszy z braci Karabatić, z coraz większą łatwością zdobywali bramki Islandczycy, a gdy w 21. minucie Bjarki Mar Elisson trafił z kontrataku, straty zmalały do czterech goli (6:10). Gol Valentin Porte, który był najjaśniejszą postacią, dał drugi oddech Francuzom, nie pozwalając dogonić się coraz groźniejszym zawodnikom trenera Gudmundura Gudmundssona, który pomimo kiepskiej pierwszej połowy, ani razu nie poprosił o czas.

Wydawało się, że wiedział co robi, gdyż po dwóch minutach drugiej części Arnar Freyr Arnarsson zmniejszył dystans do dwóch goli. Trójkolorowi to jednak klasowa drużyna i w kilka minut czterokrotnie przechwycili piłki, które zamienili na bramkowe kontrataki i straty odrobili z nawiązką, wychodząc na najwyższe wówczas prowadzenie (14:22). Wtedy atmosfera sportowej rywalizacja zgasła, bowiem już do końca spotkania zawodnicy Didiera Dinarta kontrolowali spotkanie. Zapewne myśląc już o meczu z gospodarzami ostatnich Mistrzostw Europy, zwyciężyli wykręcając przeciwko Islandczykom dziewięć goli przewagi.

Islandia - Francja 22:31 (11:15)

Islandia: Bjorgvinsson, Gustavsson - Arnarsson 2, Einarsson 3, Elisson 2, Gislason 2, Gudjonsson 4, Gudmundsson 2, Gustafsson, Ingason, Jonsson 5, Kristjansson, Magnusson, Rikhardsson, Sigurmannsson, Trastarson 2

Kary: Arnarsson, Gustafsson - 2 minuty

Karne: 0/1

Francja: Dumoulin, Gerard 2 - Abalo 4, Dipanda, Fabregas 2, Grebille 2, Guigou 2, Luka Karabatić, Nikola Karabatić 1, Lagarde 2, Mahe 3, Mem 1, N'Guessan 2, Porte 5, Remili, Richardson 5

Kary: Luka Karabatić - 4 minuty; Mem, Nikola Karabatić, Fabregas - 2 minuty