REKLAMA

Celje napisało list do szefa EHF. Padły mocne zarzuty i pomysły na zmiany

Autor: Ewa Basak, 18-03-2017, 10:00

Zarząd drużyny napisał Celje Pivovarnej Laśko wysłał specjalny list bo szefa EHF-u Michaela Wiederera. Pismo ma zachęcić inne drużyny oraz media do podjęcia tej inicjatywy.

Celje jest drużyną z ponad 70-letnią historią. Klub sięgał po mistrzostwo Ligi Mistrzów w 2004 roku po pokonaniu niemieckiego Flensburga. Celje w liście podkreślało swoją rolę w świecie piłki ręcznej oraz to, że miasto żyje z tego sportu. Europejskie mecze w hali drużyny do tej pory przyciągnęły łącznie 402,305 widzów. Oczywiście także wyjazdowe spotkania cieszą się bardzo wysoką popularnością. Kibice klubu jeżdżą ze swoimi zawodnikami w każde miejsce nawet dalekie, żeby tylko pomóc dopingiem swojemu zespołowi. Na ostatni mecz w Zagrzebiu pojechało ponad siedmiuset słoweńskich kibiców, co jest jedną z największych grup wspierających mecze, oprócz Veszprem i Szeged.

Jedną z inicjatyw napisania tego listu przez Celje była zmiana trybu przeprowadzania rozgrywek Ligi Mistrzów. Zarząd zdecydował się napisać w związku z brakiem awansu do TOP16 po ostatnim meczu w Zagrzebiu. Według opinii Celje stało się to w warunkach, które nie są i nie powinny stać się wartością najbardziej elitarnego konkursu europejskiego oraz które mogłyby być wspierane przez sponsorów i zawodników w tej konkurencji. W tamtym roku także rozważali zwrócenie uwagi na ten problem, ale jednak Celje nie zdecydowało się. Jednak w tym roku postanowili nie być już obojętnym.

Zarząd Celje zwraca m.in. uwagę na:

- Niejednoznaczne przepisy, nonsens organizacyjny, brak równości, harmonogram meczów, a także nadmierny wpływ sędziów. Jednak wpływ sędziów wynika z nieprzyjęcia jednoznacznych zasad, co daje arbitrom zbyt wiele opcji. Ostatnie mecze fazy grupowej nie odbywają się w tym samym czasie, a są rozproszone na kilka dni. W ten sposób tworzymy przestrzeń dla potencjalnych nieprawidłowości, pozwalając jednocześnie na liczne teorie spiskowe, które przeszkadzają naszej reputacji. To zdecydowanie nie jest droga do stworzenia lepszego środowiska dla ludzi - Piłka ręczna graczy - co jest mottem głównego sponsora rozgrywek VELUX - pisze Celje

Kolejny główny zarzut dotyczy samych sędziów i zasad. W piśmie zwrócono uwagę na sędziów, którzy pracują podczas Ligi Mistrzów. W opinii Celje niektórzy z nich nie są na tyle doświadczeni, żeby być odpowiedzialnym za spotkania tego typu. Podczas ich pracy w krajowych meczach, które nie są aż tak wysokiej rangi jak ten rodzaj rozgrywek. Celje pisze, że często mają znaczący problem przełączenia się do najwyższej klasy piłki ręcznej, którą cechuje prędkość, walka i pojedynki na boisku wśród najlepszych. To oczywiście prowadzi do błędów.

Celje podało przykład błędów sędziowskich. Podczas ostatniego meczu w Zagrzebiu (9 marca) sędzia pozwolił na rozpoczęcie spotkania bez tablicy wyników pracy i zegara na około dwudzieścia minut. Po komentarzu Celje, że w tym przypadku zegar musi być umieszczony na biurku sędziego (punkt 2.4.2 VELUX EHF Champions League Reuglations) arbiter nie zareagował i nadal mierzył całą grę, w tym przerwy na jego osobistym stoperze. Należy także zauważyć, że sędziowie umyślne zatrzymali typową szybką grę gości oraz fakt iż ostatni atak gospodarzy trwał 79 sekund - to kolejny zarzut.

W piśmie podane są przykładowe rozwiązania problemów. Celje proponuje, aby wszystkie decydujące mecze rozgrywane były w tym samym czasie, a także dodatkowo zwracają uwagę na dokładne wdrożenie i zgodność z wnioskami EHF, które dotyczą sędziów, którzy nie są w żaden sposób powiązani z drużynami grającymi. Celje zwraca uwagę również na ograniczenie ataków do określonego czasu (na przykład do trzydziestu sekund od rozpoczęcia ataku na połowie strony atakującej - czyli coś na wzór koszykówki - przyp.red.) czy to że atakujący może zrealizować maksymalnie sześć podań przed zakończeniem ataku, byłoby tylko jednym z możliwych rozwiązań, ponieważ istnieje wiele możliwości. Celje chce przede wszystkim podjęcia współpracy z IHF i podjęcia próby zmiany funkcjonujących przepisów, które poprawiłyby poziom piłki ręcznej.

Poniżej linki do meczów, w których można ocenić pracę sędziów:

•    RK Zagrzeb - Celje Pivovarna Laśko, sezon 2015/16

http://www.ehftv.com/gb/video/2016-02-27-hc-ppd-zagreb-rk-celje-pivovarna-lasko

•    RK Zagrzeb - Celje Pivovarna Laśko, sezon 2016/17
     
http://www.ehftv.com/int/video/2017-03-09-hc-prvo-plinarsko-drustvo-zagreb-rk-celje-pivovarna-l

REKLAMA

Dodaj komentarz