2019-02-19 09:00:00
Bartłomiej Żygadło

II liga gr. 1: Podsumowanie 18. kolejki

W miniony weekend rozgrywano mecze 18. kolejki II ligi mężczyzn gr. 1 w piłce ręcznej. Najważniejsze zmiany nastąpiły na podium, a konkretnie na jego najniższym stopniu. W Dzierżoniowie nie pomogła nagła zmiana trenera - po trzeciej porażce z rzędu, aż na 5 miejsce spadła Żagiew. MKS wyprzedziły ekipy z Brzegu i Kościana.

Kapitalnie zaprezentowali się zawodnicy z Nowej Soli – najbardziej charyzmatyczna ekipa rozgrywek, tym razem rozprawiła się ze Spartą Oborniki. Szczypiorniści Trójki niemal wszystko załatwili już w pierwszych 30 minutach meczu, po których na przerwę zeszli z aż siedmiobramkową przewagą. Skutecznością imponował Jakub Florczak, zdobywca 7 bramek dla gospodarzy. Po drugiej stronie, w ofensywie brylował Filip Januchowski, który aż 11 razy pokonywał golkiperów miejscowych. Sparta mimo niekorzystnego wyniku walczyła jednak do końca – seria 6 goli z rzędu pozwoliła zbliżyć się do rywala na zaledwie 3 oczka, ale pełną pulę ostatecznie i tak zgarnęli podopieczni Bronisława Malego.

Czarną serię Żagwi wykorzystał Orlik. Brzeżanie po niezmiernie emocjonującym meczu, w którym po pierwszej połowie przegrywali ze Śląskiem, po bardzo dobrych drugich 30 minutach zapisali arcyważne 3 punkty na swoje konto. Wielka w tym zasługa Łukasza Ogorzelca, zdobywcy 13 bramek. Po stronie wrocławian najskuteczniejszy był Michał Słomczewski (9 trafień). Należy jednak sprawiedliwie zaznaczyć, że WKS zagrał tym razem w mocno okrojonym składzie – w ich szeregach zabrakło między innymi Wołowca, Pasiuty, Kowalika i Parzonki. Wspomniana czwórka jeszcze niedawno mocno przyczyniła się do powstrzymania na własnym parkiecie, będącej w kapitalnej formie Tęczy Kościan.

Kąty Wrocławskie bez żadnych problemów uporały się z czerwoną latarnią ligi z Konina. Start w tym meczu zdołał rzucić zaledwie 13 bramek – czyli o jedną więcej, niż ich rywale jedynie w pierwszej połowie. Po raz kolejny koncert gry dali szczypiorniści Tęczy Kościan. Tym razem ofiarą ich kapitalnej postawy była ekipa z Komprachcic. MKS rzucił aż 40 bramek, a ich ofensywne poczynania – według meczowego protokołu – oglądało bliska 300 osób. Piłka ręczna w Kościanie przeżywa nie lada renesans.

To był niezwykle gorący tydzień w Żagwi – porażka z Tęczą Kościan była powodem poważnych zmian w zespole. Z drużyną pożegnał się trener Tomasz Góreczny, a także dwójka rozgrywających, która miała być kartą przetargową w walce o zaplecze Superligi – mowa o Pirógu i Szuszkiewiczu. Nowym szkoleniowcem został Damian Pikus, były zawodnik dzierżoniowskiej drużyny, do tej pory prowadzący miejscową młodzież. Jego debiut nie był jednak wymarzony, bo Żagiew odniosła 3 porażkę z rzędu. Tym razem MKS wrócił na tarczy ze Świebodzina, choć niewiele brakowało, aby mecz skończył się rzutami karnymi. Po wspaniałej pogoni, Żagiew miała okazję doprowadzenia do remisu, ale ich ostatnia akcja na 8 sekund przed końcową syreną, nie powiodła się.

Piękną serię kontynuuje lider. Bór tym razem ograł Moto-Jelcza, jednak przyjezdni zaprezentowali się w jaskini lwa lepiej, niż ktokolwiek przypuszczał. Pierwsza połowa była niezwykle wyrównana, a gospodarze 3-bramkową przewagę osiągnęli dopiero w jej końcówce. Druga część gry była już pod kontrolą Szabata i spółki, ale końcowy wynik i tak nie pokazuje, że oba zespoły w ligowej stawce dzieli aż 10 pozycji.

Świetnie zagrali także zawodnicy z Legnicy – Dziewiątka w znakomitym stylu pokonała na wyjeździe Lidera. Lider, tylko z nazwy, bardzo źle wszedł w mecz, a gole początkowo zdobywać potrafił jedynie z rzutów karnych. Przyjezdni odbierali miejscowym chęć do gry seriami zdobywanych bramek. Najlepszym strzelcem EUCO-UKS tradycyjnie już został Wojciech Szyba. Skrzydłowy tym razem aż 10 razy umieszczał piłkę w siatce miejscowych.

Wyniki:

UKS Trójka Nowa Sól – SKF KPR Sparta Oborniki 28:24 (15:8)

SKS Orlik Brzeg – Śląsk Wrocław Handball Team 28:26 (12:14)

SSRiR Start Konin - UKS GOKiS Kąty Wrocławskie 13:28 (7:12)

TS Zew Świebodzin - MKS Żagiew Dzierżoniów 24:23 (12:12)

MKS Tęcza Kościan – LKS OSiR Komprachcice 40:24 (19:11)

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej BÓR Oborniki Śląskie – Moto-Jelcz Oława 38:31 (20:17)

UKS Lider Swarzędz – EUCO-UKS Dziewiątka Legnica 26:37 (9:19)