2016-11-23 13:40:00
Redakcja

PGNiG Superliga wspiera oddawanie krwi. Można będzie dostać bilety na mecze

W dniach 22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. PGNiG Superliga zachęca wszystkich sympatyków piłki ręcznej do oddawania krwi.

Dni Honorowego Krwiodawstwa to jedynie okazja do promowania oddawania krwi, a ta jest potrzebna w każdej ilości, o każdej porze roku. Specjalnie na te dni w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa założyliśmy wirtualne konto PGNiG Superligi. Oddając krew podajcie hasło SILNI RAZEM, w ten sposób oddana krew trafi na „konto” Superligi, a my będziemy w stanie określić, ile jej w sumie zebraliśmy. Kluby PGNiG Superligi zaangażowały się w akcję i przygotowały upominki lub bilety dla tych, którzy zdecydują się oddać krew.

Vive Tauron Kielce osobiście odwiedzi oddział RCKiK w Kielcach, gdzie od godziny 11 Krzysztof Lijewski i drugi Trener Tomasz Strząbała będą rozdawać krwiodawcom gadżety klubowe oraz bilety na mecz 13. serii z Wybrzeżem Gdańsk (29 listopada). Chrobry Głogów przekaże 5 szalików klubowych i 5 biletów na mecz ze Stalą Mielec 8 grudnia. Azoty Puławy przeznaczy na akcję 5 piłek z podpisami zawodników. NMC Górnik Zabrze przekaże 15 wejściówek na mecz 30 listopada z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski. Wybrzeże Gdańsk przygotowało 15 darmowych biletów na mecz z KPR RC Legionowo dla pierwszych osób, które oddadzą krew na hasło SILNI RAZEM. Wisła Płock przygotowała bilet dla każdego kibica, który odda krew na hasło SILNI RAZEM na ostatni mecz w tym roku. Gwardia Opole ma do rozdania 10 biletów na mecz 03.12 z Chrobrym Głogów dla pierwszych osób, które oddadzą krew na hasło. Zagłębie Lubin przekaże 15 biletów na mecz ze Stalą Mielec 27 listopada, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski rozda 15 biletów na mecz 3 grudnia z Azotami Puławy.

Kto może oddawać krew?

Osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) i które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej o tym kto może być dawcą znajdziecie TU.

źródło: informacja prasowa