REKLAMA

Komitet Wykonawczy EHF zatwierdził potężne zmiany w europejskiej piłce ręcznej

Autor: Wojciech Staniec, 15-12-2018, 15:00

Idzie nowe w europejskiej piłce ręcznej! Od sezonu 2020/2021 dojdzie to totalnej reformy rozgrywek pucharowych. O zmianach decydowano podczas spotkania Komitetu Wykonawczego Europejskiej Piłki Ręcznej, który obradował w Paryżu.

REKLAMA

O tym, że te zmiany są szykowane wiedzieliśmy już od dłuższego czasu. Teraz jednak doszło do spotkania Komitetu Wykonawczego, który ostatecznie zatwierdził potężne zmiany w europejskiej piłki ręcznej. Reformie poddaną wszystkie klubowe rozgrywki. 

Liga Mistrzów

Nowa Liga Mistrzów będzie jeszcze bardziej elitarna. Zagra w niej raptem szesnaście drużyn (przy 28 obecnie w męskiej edycji). Zostaną one podzielone na dwie grupy po osiem ekip, czyli tak na dobrą sprawę postanowiono zrezygnować z grup "drugiej dywizji", które są obecnie, czyli C i D. 

Dwie najlepsze ekipy od razu wejdą do ćwierćfinału, a zespoły z miejsc 3-6 zagrają dwumecz. Z kolei w ćwierćfinale walka będzie toczyła się o wejście do Final4, który przynajmniej do 2024 roku będzie rozgrywany w niemieckiej Kolonii.

Powstanie Europejska Ligi Piłka Ręcznej

Będzie to drugi pod względem ważności europejski puchar. W męskiej edycji znajdą się 24 kluby, które zostaną podzielone na cztery grupy. Z kolei u pań wystąpi 16 drużyn. W przypadku panów system nowych rozgrywek będzie przypominał ten, który znamy z Ligi Mistrzów (obowiązywał poprzednio). 

Challenge Cup stanie się Puchar EHF

Przy życiu zostanie także trzeci z pucharów. Jednak nie będzie nim już Challenge Cup, a Puchar EHF (obecnie drugi najważniejszy). W nim rywalizacja będzie toczyła się od początku do końca na zasadzie mecz i rewanż. Tak też zostanie wyłoniony zwycięzca.

Nowe terminy reprezentacji

Od dłuższego czasu zawodnicy i trenerzy narzekali na zbyt duże obciążenia. Zdecydowanie więc, że będą oni mieli więcej przerwy między sezonami. Od sezonu 2020/2021 nie będzie już meczów reprezentacji po sezonie. Obecnie zawodnicy kończą sezon klubowy, a następnie wyjeżdżają na zgrupowania reprezentacji, co mocno skraca ich urlopy. Mecze z czerwca zostaną przeniesione na przełom kwietnia i maja.

Final4 wieńczy sezon

Kolejną zmianą będzie to, że Final Four będzie kończył sezon. Po nim żadne rozgrywki nie będą mogły być już rozgrywane, aż do nowego sezonu. U pań będzie to miało miejsce pod koniec maja, a u panów w połowie czerwca, czyli około dwa tygodnie później niż teraz.

Nowe terminy meczów

Nowa męska Liga Mistrzów będzie rozgrywała mecze w środowe i czwartkowe wieczory. Europejska Liga Piłki Ręcznej będzie grała głównie we wtorki, a wybrane mecze w środy. Mecze kobiecych rozgrywek zaplanowano na weekendy, a Puchar EHF mężczyzn także na sobotę i niedziele.

Wszystkie powyższe zmiany wejdą w życie od sezonu 2020/2021

 

REKLAMA

Dodaj komentarz