Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce

Autor: Redakcja, 26-10-2018, 12:30

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Prezydenta Andrzej Duda z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce wręczył odznaczenia państwowe. 

W poniedziałek (26 października) w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Prezydenta Andrzeja Dudy odznaczeń państwowych z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. 

REKLAMA

Za wybitne zasługi na rzecz upowszechniania sportu Krzyż Kawalerski Orderu Orła Białego otrzymali: Piotr Bogdajewicz, Bogdan Zajączkowski. 

Złoty Krzyż otrzymali: Stanisław Hojda, Wojciech Nowiński, Jan Orzech, Jerzy Witaszek. 

Następnie Srebrnym Krzyżem zostali odznaczeni: Józef Kulik, Witold Lisiewicz, Bronisław Maly, Krystyna Turnowiecka, pośmiertnie Janusz Serwatczak (w jego imieniu odebrał syn Radosław).

Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Jerzy Bończak, Grzegorz Budziosz, Jarosław Cieślikowski, Piotr Czaczka, Marek Góralczyk, Krzysztof Krawczyk, Katarzyna Leszek, Łukasz Łukawski, Ryszard Mańko, Monika Marzec, Leon Pichen, Leszek Sołodko, Edyta Suchy, Janusz Szymczyk, Agnieszka Truszyńska, Sabina Włodek, Marcin Zubek, Marek Żuk,

- Niezwykle cieszę się, że w tym szczególnym roku i okresie, gdy zbliżamy się do święta 100-lecia odzyskania niepodległości mogę gościć w Pałacu Prezydenckim i odznaczyć przedstawicieli dyscypliny, która w Polsce także w tym roku obchodzi swoje 100-lecie. Piłki ręcznej, która chyba najmocniej ze wszystkich dyscyplin związana jest z tamtą rocznicą odzyskania niepodległości. Nazwa szczypiorniak nie wzięła się znikąd, ale ze Szczypiorna. A zaczęło się od tych, którzy przynieśli niepodległość potem w 1918 roku czyli żołnierzy I i III Brygady, którzy zostali internowani i zgromadzeni przez Niemców właśnie w Szczypiornie. Dzisiaj południowo - zachodniej dzielnicy Kalisza. Żołnierze szukali jakiegoś sposobu na utrzymanie tężyzny fizycznej, formy, dyscypliny, zabicie czasu. Tym sposobem okazała się gra, którą podpatrzyli u niemieckich strażników. Wtedy już popularna w Niemczech i Danii. I to była właśnie piłka ręczna. Wtedy grali szmacianym gauganem, a słupki mieli zrobione z patyków. Tak narodziła się piłka ręczna. Święciła ona wiele sukcesów, medale mistrzostw świata, czy udział w Igrzyskach Olimpijskich. Co jak co, ale tych sukcesów w męskiej piłce ręcznej na przestrzeni ostatnich latach było sporo. Dlaczego o tym mówię? Bo mamy 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie polskiej piłki ręcznej, ale te ostatnie sukcesy to państwa zasługa. Dziękuję, ze jesteście zaangażowani w rozwój piłki ręcznej i całego sportu - powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 

fot.: prezydent.pl

REKLAMA

Dodaj komentarz

Tagi: Polska,