Mały klub z wielkimi marzeniami

Autor: Redakcja, 12-09-2018, 08:57

W sezonie 2018/2019 SPR Nowe Piekuty będzie rywalizować w II lidze, w grupie III. Jak się okazuje, klub z powiatu wysokomazowieckiego, będzie jedyną wiejską drużyną w tych rozgrywkach.

W historii II ligi piłki ręcznej mężczyzn zdarzały się sporadyczne sytuacje uczestnictwa klubów z małych miejscowości (poniżej 1000 mieszkańców), ale chyba nigdy z aż tak małej. Nawet najstarsi kibice nie pamiętają, by II liga posiadała w swojej obsadzie zespół z niewielkiej miejscowości jak Nowe Piekuty. Ba! Zbudowanej w dużej mierze z rolników i bracowników branży rolniczej.

REKLAMA

Aby przybliżyć ten mały fenomen z jakim mamy do czynienia, przedstawiamy poniżej analizę liczby mieszkańców poszczególnych miejscowości, z których wywodzą się grupowi rywale SPR-u.

KS Warszawianka Warszawa - Warszawa - 1 765 000

AZS AWF Warszawa - Warszawa - 1 765 000

UKS Anilana Łódź - Łódź - 700 000

AZS UMCS Lublin - Lublin - 340 000

Bestios Białystok - Białystok - 300 000

SPR Handball Płock - Płock - 120 000

MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – Piotrków Trybunalski – 72 000

SPR Pabiks Pabianice - Pabianice - 66 000

UKS Olimpia Biała Podlaska - Biała Podlaska - 60 000

UMKS Trójka Ostrołęka - Ostrołęka - 52 000

Azoty II Puławy - Puławy - 50 000

KKS Włókniarz Aleksandrów Łódzki - Aleksandrów Łódzki - 21 000

TS Siemiatycze - Siemiatycze - 15 000

UMKS Orlęta Zwoleń - Zwoleń - 8 200

KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka - Dąbrowa Białostocka - 6 140

SPR Nowe Piekuty - 240

SPR Nowe Piekuty jest zespołem zbudowanym na peryferiach sportowej mapy Polski. Zarząd klubu wielokrotnie podkreślał, że ten fakt niesie za sobą wiele problemów: - brak w powiecie wysokomazowieckim infrastruktury sportowej odpowiedniej dla rozgrywek ligowych i treningów,

- problemy finansowe związane z relatywnie małą ilością potencjalnych sponsorów, gotowych długoterminowo wspierać działalność Stowarzyszenia i działającego przy nim klubu (przypomnijmy, że SPR Nowe Piekuty posiada aż cztery sekcje: młodzik, junior młodszy, junior i senior),

- niewielkie zasoby kadrowe, umożliwiające funkcjonowanie klubu na wysokim poziomie.

Historia SPR-u jest dość prosta - grupa sympatyków piłki ręcznej podjęła decyzję o utworzeniu własnej drużyny. Początkowo zupełnie amatorskiej. Przy wsparciu lokalnych samorządów - Urzędu Gminy Nowe Piekuty reprezentowanego przez Wójta Marka Kaczyńskiego i Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem na czele z Bogdanem Zielińskim oraz firm z branży rolniczej, stworzono coś wyjątkowego. Pomoc okazała także Dyrektor ZSCKR w Rudce - pani Halina Leszczyńska, która udostępniła halę sportową, gdzie zespół może trenować i rozgrywać swoje mecze. To wszystko pozwoliło podjąć dalekosiężne plany, których celem był awans do II ligi, co zespół z Nowych Piekut zrealizował.

Należy także zwrócić uwagę, jak dużym zainteresowaniem cieszą się mecze SPR-u. Przyjezdni rywale wielokrotnie podkreślali, że mamy dodatkowego zawodnika w postaci kibiców. Dzięki nim, rozgrywane mecze mają niesamowitą atmosferę i oprawę, a co za tym idzie, niesamowite emocje sportowe.

Bez wątpienia mamy do czynienia czymś nadzwyczajnym. Nie ulega wątpliwości, iż wymaga to wsparcia ze strony mieszkańców gminy, powiatu i województwa. O pomoc Stowarzyszenie Piłkarzy Ręcznych Nowe Piekuty nieustannie zabiega. Marzeniem wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani są z tym klubem jest zbudowanie drużyny, która wywalczy kolejny awans, tym razem do I ligi.

źródło: informacja prasowa

fot. informacja prasowa/Wojciech Pietraniuk (Styl Pro)

REKLAMA

Dodaj komentarz