2016-11-04 09:06:00

Porażka z Serbią przerwała passę trwającą blisko 12 lat!

Przegrana z Serbią w Ergo Arenie przerwała fantastyczną serię reprezentacji Polski, która nie przegrała dwudziestu dwóch kolejnych meczów eliminacyjnych do wielkich turniejów międzynarodowych na własnym terenie.

Przez ten czas Polska walczyła o awanse do mistrzostw świata, Europy i Igrzysk Olimpijskich. Ostatni raz "Biało-czerwoni" w meczu eliminacyjnym przegrali w turnieju preeliminacyjnym do mistrzostw Europy 2006. Miało to miejsce 16 stycznia 2005 roku w Radomiu (ze Słowacją 28:31). Wtedy Polska wypadła ze światowej czołówki i musiała grać w turnieju, który dopiero dał jej szansę walki w play-offach. Reprezentacja prowadzona przez Bogdana Wentę wygrała jednak dwa wcześniejsze spotkania i zapewniła sobie prawo walki o awans do Euro 2006. W play-offach trafiła na Szwecję, którą w Olsztynie pokonała 32:26 i zapewniła sobie awans do turnieju.

Od tamtego czasu Polacy rozegrali na własnym podwórku 22 mecze eliminacyjne, 21 razy wygrywali i raz zremisowali. Szkoleniowcami "Biało-czerwonych" przez ten czas byli Bogdan Wenta, duet Damian Wleklak - Daniel Waszkiewicz (prowadzili Polskę tylko w dwumeczu z Litwą), Michael Biegler oraz Tałant Dujszebajew.

Porażka 32:37 z Serbią przerwała więc trwającą 4309 dni serię bez przegranej reprezentacji Polski przed własną publicznością.