2018-06-08 21:55:00

El.MŚ: Remis Litwy z Islandią, a Czesi wyrwali zwycięstwo

Pierwsze mecze eliminacyjne przyniosły ogromne emocje. Oba spotkania były bardzo wyrównane, co potwierdzają wyniki. Litwa zremisowała z Islandią (27:27), a Czesi po odrobieniu strat z pierwszej połowy, wygrali 27:26.

Reprezentacje walczą w kolejnym etapie eliminacji do mistrzostw świata 2019. Niestety, ale nasi szczypiorniści nie przeszli styczniowych prekwalifikacji i pożegnali się już z turniejem.

W pierwszym piątkowym meczu Litwa zmierzyła się z Islandią. Gospodarze postawili trudne warunki rywalom. Żadna z reprezentacji nie była w stanie zbudować bezpiecznej przewagi. Litwini nie przestraszyli się faworyzowanej Islandii i cały czas nie odpuszczali. Po pierwszej połowie tablica wyników pokazywała 13:10 na korzyść ekipy Gudmundura Gudmundssona. Druga część meczu była jeszcze bardziej wyrównana. W 55. minucie był remis 25:25. Litwa zdobyła jeszcze bramkę i wygrała 28:27, ale później wynik został skorygowany na 27:27.

Na piątek zaplanowane było także spotkanie pomiędzy Czechami a Rosją. Ci pierwsi byli uznani rewelacją tegorocznych mistrzostw Europy w Chorwacji, na których zajęli szóste miejsce. Podopieczni Daniela Kubesa i Jana Filipa dość zaskakująco bardzo źle rozpoczęli ten mecz. Od pierwszych minut musieli odrabiać straty, a Rosjanie systematycznie budowali przewagę. W 17. minucie wygrywali 11:5.

Czesi jednak nie składali broni, wyeliminowali błędy i konsekwentnie niwelowali różnicę bramkową. W 41. minucie zbliżyli się do Rosjan na jedno trafienie, a za chwilę już był remis. Pogoń gospodarzy była bardzo udana, gdyż wyrwali zwycięstwo w spotkaniu na 27:26.

W składzie Czech znalazł się przyszły zawodnik Orlen Wisły - Ondrej Zdrahala, ale nie wpisał się na listę strzelców, zaś po stronie Rosjan grał były gracz wicemistrzów Polski - Dmitrij Żytnikow, który zdobył trzy bramki.