REKLAMA

Przed Euro 2018: Przedstawiamy Słowenię

Autor: Mariusz Krawiec, 12-01-2018, 08:08

Wydaje się jakby zmiany pokoleniowe nie dotyczyły Słoweńców. Co rusz, młode talenty pokazują się z dobrej strony w swoich klubach, by zaraz błyskawicznie trafić do kadry. Czy młodzieńcza fantazja reprezentacji z Bałkanów zaprowadzi ich do kolejnego krążka? 

Słoweńców od jakiegoś czasu, zawsze przed wielkimi imprezami, upatruje się jako czarnego konia. Sukces przyszedł dopiero na ubiegłorocznych MŚ - brązowy medal wydarty Chorwatom na pewno był sporą niespodzianką. Kuźnia talentów w Celje regularnie dostarcza do kadry młodych gniewnych, którzy potem wypływają na szerokie wody w najlepszych europejskich klubach. Znany z prowadzenia zespołu twardą ręką, Veselin Vujović zbudował ekipę, którą stać na kolejny medal imprezy rangi mistrzowskiej. 

REKLAMA

Po rezygnacji Urosa Zormana, najbardziej rutynowym i zarazem jedynym graczem pamiętającym srebrny medal ME z 2004 roku, jest Vid Kavticnik. Prawe rozegranie będzie jednak mocno osłabione, bowiem zabraknie Jure Doleneca, zmagającego się z przeciążeniem kolana. W związku z tym swoją szansę w większym wymiarze czasowym być może otrzyma przyszły zawodnik Orlen Wisły Płock, Ziga Mlakar. 

Kontuzja wykluczyła z udziału z ME obrotowego Picku Szeged, Mateja Gabera, który złamał kość śródstopia. Pierwszym wyborem Vujovicia na kole powinien być olbrzym z Veszprem, Blaż Blagotinsek. W składzie znalazł się również Igor Żabić. Obrotowy „Nafciarzy” grywał sporo w młodzieżowych reprezentacjach Słowenii, jednak debiut w dorosłej kadrze zaliczył zaledwie pół roku temu. 

Na Euro zabraknie Deana Bombaca. Skonfliktowany z trenerem środkowy PGE Vive Kielce, otwarcie przyznał, że dopóki selekcjonerem będzie Veselin Vujović, to on w kadrze nie zagra. Absencja Bombaca nie powinna jednak stanowić wielkiego problemu dla Słoweńców. Miha Zarabec i Marko Bezjak na co dzień zbierają przecież szlify w Bundeslidze. Nie mogło za to zabraknąć innego zawodnika Vive, Blaża Janca. Powalczy on o miejsce w wyjściowym siódemce z Gasperem Margucem. Na lewym skrzydle zagrają nieco mniej znani, Darko Cingesar i Matic Verdinek.

Słoweńcy w sparingach poprzedzających mistrzostwa Europy odnieśli trzy zwycięstwo. Pokonali kolejno Iran (31:19) oraz dwukrotnie Serbów (36:32), (33:25). Jak będzie podczas  Euro?

Skład Słoweńców

Bramkarze: Urban Lesjak (RK Celje Pivovarna Lasko), Matevz Skok (RK PPD Zagrzeb)

Skrzydłowi: Darko Cingesar (Pays d'Aix UC, Francja), Matic Verdinek (RK Gorenje Velenje), Blaż Janc (PGE VIVE Kielce), Gasper Marguc (Telekom Veszprem)  

Rozgrywający: Jan Grebenc (RK Gorenje Velenje), Nik Henigman (RD Riko Ribnica), Borut Mackovsek (RK Celje Pivovarna Lasko), Sasa Barisic Jaman (RK Nexe Nesice, Chorwacja), Marko Bezjak (SC Magdeburg, Niemcy), Patrik Leban (RK Nexe Nesice, Chorwacja), Miha Zarabec (THW Kiel, Niemcy), Nejc Cehte (RK Gorenje Velenje), Vid Kavticnik (Montpellier HB, Francja), Ziga Mlakar (RK Celje Pivovarna Lasko)

Obrotowi: Blaz Blagotinsek (Telekom Veszprem), Igor Źabić (Orlen Wisła Płock)

Terminarz grupy C:

13 stycznia, godz. 17:15, Niemcy – Czarnogóra  

13 stycznia, godz. 19:30, Macedonia - Słowenia

15 stycznia, godz. 18:10, Słowenia - Niemcy

15 stycznia, godz. 20:30, Czarnogóra - Macedonia

17 stycznia, godz. 18:10, Niemcy – Macedonia,  

17 stycznia, godz. 20:30, Czarnogóra - Słowenia

REKLAMA

REKLAMA

Dodaj komentarz

Tagi: Słowenia