REKLAMA

Przed Euro 2018: Przedstawiamy Islandię

Autor: Mariusz Krawiec, 10-01-2018, 09:04

Islandia to jedno z najmniejszych państw w Europie. Jednak sport odgrywa w tym kraju ogromną rolę. A szczypiorniści z "Kraju Gejzerów" są bardzo mocni.

Dla Islandczyków będzie to 10. udział w turniejach o miano najlepszej drużyny Starego Kontynentu. Ostatnie ich sukcesy to już odległa historia. W poprzednich latach nie byli w stanie nawiązać do osiągnięcia z IO w Pekinie, gdzie zdobyli srebrne medale, czy też do brązowego medalu ME w 2010.  Polacy postrzegali tę reprezentację z dalekiej północy jako niewygodną i zawsze mogącą napsuć wiele krwi. Nie ma w tym  przypadku, bowiem nawet osiągali gorsze wyniki, w pojedynczych meczach potrafili nawiązać walkę z wyżej notowanymi zespołami. Na polskiej ziemi przed dwoma lata zostali sklasyfikowani dopiero na 13. miejscu, ale trzeba pamiętać, że w grupie okazali się lepsi od późniejszych półfinalistów, Norwegów.

REKLAMA

Największą gwiazdą ekipy prowadzonej przez Geira Sveinssona jest Aron Palmarsson, który od października zachwyca już w barwach Barcelony. Oprócz niego, środek rozegrania zabezpiecza Arnor Atlason oraz utalentowany 23-latek, Janus Dadi Smarasson - charakterystyką i zachowaniem na boisku mocno przypomina właśnie Palmarssona. Z kadry mimo 38 lat na karku nie zamierza rezygnować Gudjon Valur Sigurdsson, występujący obecnie w RNL. Co ciekawe, jest on jednym z czterech zawodników z obecnej kadry, którzy pamiętają wspomniane już srebro IO. Nie licząc jego, medalem olimpijskim pochwalić mogą się także bramkarz Bjorgvin Pall Gustavsson,  Arnor Atlason oraz prawy rozgrywający Asgeir Orn Hallgrimsson, mający przeszłość m.in. w PSG

Reprezentacja Islandii rozegrała trzy sparingi przed ME. Najpierw wysoko pokonała Japonię (42:25), a potem dwa razy gładko przegrała z Niemcami (29:36) i (21:30). W piątek czeka rozpoczną rywalizację w grupie A od meczu ze Szwecją.

Skład Islandczyków:

Bramkarze: Bjorgvin Pall Gustavsson (Haukar), Agust Eli Bjorgvinsson (FH Hafnarfjordur)  

Skrzydłowi: Gudjon Valur Sigurdsson (Rhein-Neckar Loewen), Bjarki Mar Elisson (Fuechse Berlin), Arnor Gunnarsson (Bergischer HC)

Rozgrywający: Olafur Gudmundsson (IFK Kristianstad), Ymir Orn Gislason (Valur), Aron Palmarsson (FC Barcelona), Arnor Atlason (Aalborg), Janus Dadi Smarason (Aalborg), Runar Karason (TSV Hannover-Burgdorf), Asgeir Orn Hallgrimsson (USAM Nimes), Omar Ingi Magnusson (Aarhus)

Obrotowi: Kari Kristjan Kristjansson (IBV), Arnar Freyr Arnasson (IFK Kristianstad), Bjarki Mar Gunnarsson (Stjarnan)

Terminarz grupy A:

12 stycznia, godz. 18:15, Szwecja – Islandia  

12 stycznia, godz. 20:30, Chorwacja – Serbia  

14 stycznia, godz. 18:15, Serbia – Szwecja  

14 stycznia, godz. 20:30, Islandia – Chorwacja  

16 stycznia, godz. 18:15, Serbia – Islandia  

16 stycznia, godz. 20:30, Chorwacja – Szwecja

REKLAMA

REKLAMA

Dodaj komentarz

Tagi: Islandia