2017-02-04 08:55:00
Wojciech Staniec

To oni zdobyli srebro dziesięć lat temu. Jak potoczyły się dalsze losy "Orłów Wenty"?

Nikt nie ma wątpliwości, że srebrny medal mistrzostw świata, który w 2007 roku w Niemczech zdobyli reprezentanci Polski był przełomowy dla piłki ręcznej w naszym kraju. Sprawdziliśmy jak w ciągu dziesięciu lat po tym sukcesie potoczyły się losy członków tamtej ekipy.

Zawodnicy:

Sławomir Szmal - Od tamtego turnieju do dziś opuścił tylko dwie wielkie imprezy z udziałem reprezentacji Polski. W 2009 roku wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym świata. W 2011 roku wrócił do Polski i trafił do Vive Kielce, z którym wygrał Ligę Mistrzów, wywalczył pięć mistrzostw Polski i pięć Pucharów Polski. Pod koniec 2016 roku zawiesił grę w reprezentacji.

Zbigniew Kwiatkowski - Na mistrzostwa do Niemiec pojechał mając 22 lata i nie zagrał żadnego meczu. Później wielkiej kariery w reprezentacji Polski nie zrobił. Przez cały czas związany z Orlen Wisłą Płock (z roczną przerwą na grę w Pogoni Szczecin). Bardzo solidny obrońca, jeden z lepszych w polskiej lidze.

Krzysztof Lijewski - Stał się podstawowym rozgrywającym reprezentacji, z którą wywalczył dwa brązowe medale mundialu (w 2009 i 2015 roku). Jest uważany za jednego z najlepszych prawych rozgrywających świata. Na mistrzostwa w 2007 roku pojechał jako zawodnik HSV Hamburg, następnie na rok przeszedł do Rhein-Neckar Loewen, a w 2012 roku roku trafił do Vive. Z kieleckim klubem zdobył cztery mistrzostwa i cztery Puchary Polski oraz wygrał Ligę Mistrzów. Pod koniec 2016 zawiesił reprezentacyjną karierę.

Patryk Kuchczyński - Całą karierę spędził w polskiej lidze. Ostatni mecz w kadrze zagrał w 2014 roku. W 2009 roku w Chorwacji wywalczył brązowy medal mistrzostw świata. Obecnie występuje w Azotach Puławy i jest uważany za bardzo solidnego zawodnika.

Mateusz Jachlewski - Cały czas gra w jednym klubie - Vive Kielce. W 2012 roku zawiesił reprezentacyjną karierę. Do kadry wrócił w kwietniu 2016 roku. Pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro, a na mistrzostwach świata w 2017 roku był kapitanem "Biało-czerwonych". Ma na swoim koncie triumf w Lidze Mistrzów, osiem Pucharów Polski i siedem mistrzostw Polski.

Grzegorz Tkaczyk - Lider tamtej drużyny. W 2008 roku zawiesił reprezentacyjną karierę, do kadry wrócił jeszcze w latach 2010 - 2012, jednak wobec braku awansu na Igrzyska Olimpijskie w Londynie i problemów zdrowotnych skończył karierę. Była szansa, że wróci do reprezentacji jeszcze w 2016 roku, ale z powodu kontuzji barku było to niemożliwe. Po powrocie do Polski wywalczył pięć mistrzostw Polski i pięć Pucharów. Zakończył już zawodniczą karierę, a w swoim ostatnim meczu wygrał Ligę Mistrzów.

Karol Bielecki - Najskuteczniejszy na mistrzostwach w Niemczech. W reprezentacji grał regularnie z małymi przerwami aż do końca 2016 roku. Został królem strzelców na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiero, a na tym turnieju był także chorążym całej polskiej ekipy. W wieku trzydziestu lat wrócił do Kielc. Wygrał Ligę Mistrzów oraz pięć razy mistrzostwo i Puchar Polski.

Artur Siódmiak - Co ciekawe najbardziej zasłyną ze "złotej bramki" przez całe boisko w meczu z Norwegią w 2009 roku (wtedy też wywalczył jeszcze brązowy medal mundialu). W 2012 roku zakończył karierę. Jednak nie rozstał się z piłką ręczną, był komentatorem Polsatu, a także prowadzi Akademię Piłki Ręcznej, organizuje campy, na które przychodzi tysiące dzieci.

Damian Wleklak - Na turniej w Niemczech pojechał jako zawodnik Wisły Płock. Po pół roku wyjechał do austriackiego klubu Alpla HC Hard, a następnie trafił do niemieckiego TSV GWD Minden. Później wrócił do Gdańska. Wspólnie z Danielem Waszkiewiczem w 2012 roku poprowadził kadrę Polski w dwóch meczach - po dymisji Bogdana Wenty. Obecnie jest trenerem Wybrzeża Gdańsk, a do końca 2016 roku był także selekcjonerem kadry B.

Bartosz Jurecki - Nieprzerwanie grał w reprezentacji Polski, a karierę w kadrze skończył po Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Był jedną z gwiazd "Biało-czerwonych" i wywalczył dwa medale na turniejach w 2009 i 2015 roku. Latem 2015 po dziewięciu latach w niemieckiej Bundeslidze wrócił do Chrobrego Głogów, ale po sezonie przeniósł się do Azotów Puławy.

Mariusz Jurasik - Jeden z najlepszych a według wielu najlepszy skrzydłowy w historii polskiej piłki ręcznej. Uniwersalny, bo może też grać na rozegraniu. Na mistrzostwach w 2007 roku został najlepszym prawo skrzydłowym turnieju. W 2009 roku wrócił do polskiej ligi, po trzech latach w Vive przeniósł się do Górnika Zabrze (miał też epizod w Katarze, jednak jego klub miał problemy organizacyjne i nie zagrał w nim żadnego meczu). W sezonie 2015/2016 był grającym trenerem Górnika, a następnie zakończył zawodniczą karierę i miał się skupić na pracy szkoleniowca. Jednak jesienią rozstał się z zabrzańskim klubem. Następnie objął Pogoń Szczecin i wznowił zawodniczą karierę. Pomimo długiej przerwy i "czterdziestki" na karku z miejsca stał się ważnym ogniwem "Portowców".

Michał Jurecki - Szybko wrócił z niemieckiej ligi do Vive, jednak reprezentacja na tym nie ucierpiała. Stał się jej ważnym ogniwem i liderem. Ostatnio został nawet kapitanem. Ma być czołową postacią kadry także w następnych latach, jednak jesień 2016 roku miał bardzo pechową i z powodu kontuzji rozegrał raptem dwa mecze w klubie. 

Adam Weiner - Na turnieju w Niemczech był zmiennikiem Szmala, ale wszyscy w pamięci mają niesamowitą drugą połowę w meczu z Dania, gdzie bronił niesamowicie. Później już w reprezentacji nie zaistniał. Jednak obecnie pomimo czterdziestu jeden lat nadal gra w piłkę ręczną - w niemieckim Wilhelmshavener HV (2. Bundesliga).

Rafał Kuptel - W 2008 i 2011 roku wraz z Wisłą Płock zdobył mistrzostwo Polski. Po ostatnim złocie odszedł z zespołu "Nafciarzy". Następnie rozpoczął karierę trenerską. Prowadził Piotrkowianina Piotrków Trybunalski. Obecnie pracuje z Gwardią Opole oraz młodzieżową reprezentacją Polski. Na początku 2016 ubiegał się o stanowisko trenera kadry A, ale nie został wybrany. Jeden z najzdolniejszych trenerów młodego pokolenia w naszym kraju.

Tomasz Tłuczyński - Choć urodził się w Kielcach to nigdy nie zagrał w polskiej lidze, a całą karierę spędził w Niemczech. Do dziś jest wspominany jako specjalista od rzutów karnych. Do srebra w 2007 roku dołożył brąz dwa lata później. Ostatni raz w kadrze zagrał w 2012 roku. Rok później opuścił TuS Nettelstedt-Lübbecke, kontynuował karierę w LIT Nordhemmern, ale grę w tym klubie łączył z wdrażaniem się w zawód spedytora.

Marcin Lijewski - Najlepszy prawo rozgrywający turnieju w Niemczech. W 2009 roku wywalczył brąz na mundialu. W kadrze ostatni raz zagrał w 2013 roku, kilka miesięcy później wrócił do Polski i podpisał umowę z Orlen Wisłą Płock, po roku przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk (z krótkim epizodem na grę w Samen Al-Hojaj w azjatyckiej Lidze Mistrzów). Pierwszy Polak, który wygrał Ligę Mistrzów - z HSV Hamburg w 2013 roku. Obecnie jest drugim trenerem Wybrzeża, do końca 2016 pomagał Damianowi Wleklakowi w prowadzeniu kadry B.

Trenerzy:

Bogdan Wenta - Główny budowniczy polskich sukcesów w piłce ręcznej. Poprowadził reprezentację do brązu na mistrzostwach w 2009 roku. Po nieudanych kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Londynie odszedł z kadry. Od 2008 do początku 2014 roku prowadził Vive. Wywalczył cztery mistrzostwa i pięć Pucharów Polski. Obecnie jest posłem do Europarlamentu. 

Daniel Waszkiewicz - Świetnie się uzupełniali z Bogdanem Wentą. I choć teoretycznie zostawał w cieniu Wenty to był bardzo ważnym punktem zespołu. W 2012 wspólnie z Damianem Wleklakiem poprowadził kadrę w dwóch meczach, ale nie został wybrany przez ZPRP na samodzielnego trenera kadry. Cały czas pracował w Gdańsku, jednak na we wrześniu 2015 został zwolniony z Wybrzeża. 

Zobacz też:

 

Turniej, który zmienił wszystko. Mija dziesięć lat od srebrnego medalu „Orłów Wenty

 

Siódmiak: Wygrywaliśmy charakterem i często wychodziliśmy z sytuacji wręcz niemożliwych

 

Tkaczyk: Dzięki temu medalowi piłka ręczna w Polsce poszła do przodu. Cieszę się, że mogłem do tego przyłożyć rękę