2017-08-31 08:26:00
Jakub Wesołowski

Wystartowała Liga SEHA! Na początek derby Słowenii i Serbii

Wystartowała siódma edycja ligi SEHA. Już na starcie rozgrywek doszło do dwóch krajowych pojedynków – serbskiego Dinamo i Vojvodiny oraz słoweńskiego Gorenje i Celje. Wydaje się, że wobec absencji Veszprem właśnie te dwie ostatnie drużyny dołączą do finałowej rywalizacji z ubiegłorocznym zwycięzca, Vardarem Skopje.

Tegoroczny sezon rozpoczął mecz pomiędzy naszymi sąsiadami. Tatran Preszów ze słynnym chorwackim trenerem Slavko Goluzą na ławce po bardzo wyrównanym spotkaniu pokonał Mieszkow Brześć 24:23 (11:11). W 59. minucie po rzucie Dmitrija Nikulenau Białorusini prowadzili jedną bramką, jednak dwa trafienia z rzędu pozwoliły Słowakom odnieść premierowe zwycięstwo. Z dobrej strony w drużynie gości pokazał się nowy nabytek, Konstantin Igropulo, zdobywca 5 bramek.

Opuszczenie rozgrywek przez Veszprem to nie jedyna zmiana w zestawieniu ekip. W miejsce Węgrów oraz bośniackiego Izvidac Ljubuski do ligi dołączyły serbskie Dinamo Pancevo oraz Vojvodina Nowy Sad i już na starcie doszło do pojedynku tych zespołów. Mimo remisu do przerwy po 16 zdecydowanie lepsze okazało się Dinamo pokonując rywala 29:24.

Inauguracyjny dzień zakończył słoweński mecz pomiędzy Gorenje Velenje, a Celje Pivovarna Lasko. Po objęciu ławki trenerskiej przez byłego chorwackiego selekcjonera, Żeljko Babica, wydawać się mogło, że Gorenje będzie faworytem spotkania. Jednakże to Celje z kielecką młodzieżą w składzie – Branko Vujoviciem i Danielem Dujshebaevem (obaj bez trafień) pokonało rywala. Mistrz Słowenii prowadził praktycznie przez większość czasu i ostatecznie zwyciężył 25:22 (12:12). Pierwszą rundę zakończy rywalizacja PPD Zagrzeb z Nexe Nasice oraz Metalurga Skopje z Vardarem Skopje.